Niejednokrotnie nowo powołany dyrektor uważa, że może swobodnie dobrać sobie współpracowników na pozostałych stanowiskach kierowniczych. Nie jest to jednak prawda. Wymiana kadry kierowniczej jest bowiem znacznie ograniczona.
Powierzenia stanowiska wicedyrektora i innych stanowisk kierowniczych dokonuje dyrektor szkoły. Wymagane jest tu zasięgnięcie opinii:
Stanowisko wicedyrektora lub inne kierownicze może być powierzone na czas określony, ale też na czas nieokreślony. Wicedyrektor nie kończy pracy na tym stanowisku z chwilą odejścia dyrektora w związku z upływem okresu jego kadencji. W przypadku powierzenia funkcji kierowniczej na czas nieokreślony pełni on tę funkcję nawet po zmianie dyrektora.
Co istotne, zmiana dyrektora nie uzasadnia odwołania wicedyrektora lub innego nauczyciela z funkcji kierowniczej. Z całą pewnością nie może być uznana za szczególnie uzasadniony przypadek uprawniający do odwołania nauczyciela bez wypowiedzenia (art. 66 ust. 1 pkt 2 Prawa oświatowego). Innymi słowy, dyrektor nie może posługiwać się argumentem, że ma prawo doboru własnej kadry kierowniczej. Argument ten nie daje również możliwości odwołania z funkcji kierowniczej w innych trybach wskazanych w art. 66 ust. 1 Prawa oświatowego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń