
Nowe ramowe plany nauczania od 1 września 2026 r. wprowadzają istotne zmiany w organizacji pracy szkół, w tym zwiększenie liczby godzin w edukacji wczesnoszkolnej oraz nowe zasady planowania godzin dyrektorskich. W praktyce pojawia się jednak wiele wątpliwości dotyczących ich stosowania: od kiedy, dla jakich klas oraz ile godzin danych zajęć uwzględnić w arkuszu organizacyjnym. W artykule wyjaśniamy, jak wyglądają ramowe plany nauczania 2026 oraz jak prawidłowo planować zajęcia w roku szkolnym 2026/2027.
Nowe ramowe plany nauczania, które wchodzą w życie od 1 września 2026 r., stosuje się od roku szkolnego 2026/2027 w klasach I i IV szkoły podstawowej, a w latach następnych – również w kolejnych klasach.
Edukacja wczesnoszkolna – 21 godzin zamiast 20
Czy w przypadku edukacji wczesnoszkolnej uwzględniamy na następny rok szkolny 21 godzin dla klas I, a dla II i III – 20 godzin?
Tak, w przypadku edukacji wczesnoszkolnej planuje się 21 godzin od roku 2026/2027. Natomiast ramówki dla klas IV według nowych ramówek, dla pozostałych klas nadal stosuje stare przepisy. Nowa ramówka w następnym roku szkolnym dotyczy klasy I i IV.
Tabela 1. RAMOWY PLAN NAUCZANIA DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ klasy I-III
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń