Dokumenty powiązane z "Ustawa z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2025 r., poz. 174)"
Aktualności
Przejście na świadczenie kompensacyjne – nie w każdym przypadku rozwiązania stosunku pracy
Nie w każdym przypadku nauczyciel odchodzący ze szkoły i spełniający przesłankę wieku oraz stażu będzie mógł skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Istotny jest tu bowiem tryb rozwiązania stosunku pracy Jeżeli stosunek pracy nauczyciela zostanie rozwiązany z powodu przekroczenia dopuszczalnego okresu nieobecności w pracy z powodu choroby albo w wyniku stwierdzenia przeciwwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy, nauczyciel nie będzie mógł przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Istnieje jednak sposób, by temu zapobiec. Szczegóły w artykule.
-
Dariusz Dwojewski
- 26 marzec 2025
- Emerytury w oświacie
Czy można stracić prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego w związku z rosnącym wiekiem
Wiek uprawniający do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest coraz wyższy. Wzrost wymaganego wieku następuje co 2 lata. Czy zatem jest możliwe, by nauczyciel uprawniony do świadczenia kompensacyjnego w 2024 r. stracił to prawo w 2025 r.? Sprawdź, co na to Sąd Najwyższy.
-
Michał Kowalski
- 20 styczeń 2025
- Emerytury w oświacie
Możliwość pobierania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz renty rodzinnej
Nauczyciele już nie będą ograniczeni do pobierania albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego albo renty rodzinnej. Nowe przepisy umożliwią wybór, które świadczenie ma być wypłacane w całości, a które w części.
-
Anna Trochimiuk
- 3 styczeń 2025
- Zmiany w prawie oświatowym
Świadczenie kompensacyjne nauczyciela religii – co wlicza się do stażu pracy przy tablicy
Nauczyciel religii może przejść na świadczenie kompensacyjne na takich samych zasadach, jak pozostali nauczyciele. Jedną z przesłanek nabycia prawa do tego świadczenia jest odpowiedni staż pracy przy tablicy. Sprawdzamy, czy do tego stażu wlicza się okresy nauczania religii w punktach katechetycznych oraz okresy zatrudnienia w szkołach, za które nauczyciele religii nie pobierali wynagrodzenia.
-
Michał Kowalski
- 17 grudzień 2024
- Emerytury w oświacie
Urlop opiekuńczy a okres pracy nauczycielskiej – w raporcie ZUS RPA
ZUS RPA zawiera informacje o okresach pracy przy tablicy branych pod uwagę w kontekście świadczenia kompensacyjnego. Czy do tych okresów zalicza się okres urlopu opiekuńczego? Odpowiedź można znaleźć w orzecznictwie sądowym.
-
Michał Kowalski
- 30 kwiecień 2024
- Składki i świadczenia z ZUS
Praca na świadczeniu kompensacyjnym w roku szkolnym 2024/2025 - konsekwencje dla nauczyciela
Od roku szkolnego 2023/2024 istniała możliwość zatrudnienia nauczyciela na świadczeniu kompensacyjnym w szkole bez zawieszenia wypłaty tego świadczenia. Wiemy już, że takie rozwiązanie będzie stosowane także w roku szkolnym 2024/2025. Przypominamy, jakie będą zasady pracy w szkole nauczyciela pobierającego świadczenie kompensacyjne.
-
Michał Kowalski
- 9 sierpień 2024
- Emerytury w oświacie
Ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych 2024
Od 2009 r. nauczyciele, którzy osiągnęli już określony wiek (w 2024 r. jest to 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn) oraz mają odpowiedni okres składkowy i staż pracy „przy tablicy” mogą, po rozwiązaniu stosunku pracy w szkole, przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. 23 lutego 2024 r. ogłoszono jednolity tekst ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.
-
Anna Trochimiuk
- 27 luty 2024
- Zmiany w prawie oświatowym
Przejście na świadczenie kompensacyjne albo emerytura stażowa dla nauczyciela – do wyboru
Od 1 września 2024 r. nauczyciele będą mogli nie tylko skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego, ale też rozważyć przejście na wcześniejszą emeryturę. Co istotne, nauczyciel będzie mógł wybrać jedno z tych świadczeń. Warto więc porównać, jakie są warunki przejścia na wcześniejszą emeryturę i świadczenie kompensacyjne.
Z artykułu dowiesz się:
- czy emerytura stażowa eliminuje prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- czy nauczyciel może wybrać pomiędzy emeryturą a świadczeniem kompensacyjnym,
- jakie są przesłanki nabycia prawa do wcześniejszej emerytury i świadczenia kompensacyjnego,
- jak oblicza się wysokość świadczeń.
-
Michał Kowalski
- 12 luty 2025
- Emerytury w oświacie
Wycofanie wniosku o emeryturę w ZUS – czy to możliwe
Niezadowolenie z wysokości emerytury, zmiana planów życiowych a może chęć powrotu do pracy? Rozważasz wycofanie wniosku o emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne? Sprawdź, czy takie wycofanie jest możliwe.
-
Michał Kowalski
- 4 maj 2023
- Składki i świadczenia z ZUS
Zawieszenie świadczenia kompensacyjnego – w jakich przypadkach
Podjęcie zatrudnienia w trakcie świadczenia kompensacyjnego może skutkować jego zawieszeniem. Sprawdź, w jakich przypadkach można pracować w trakcie pobierania tego świadczenia i uniknąć zawieszenia jego wypłaty.
-
Michał Kowalski
- 20 luty 2023
- Emerytury w oświacie
Porady
Świadczenie kompensacyjne w centrum kształcenia ustawicznego i zawodowego
Michał Kowalski
- 1 sierpień 2023
- Emerytury w oświacie
Świadczenie kompensacyjnego nauczyciela zatrudnionego w ZDZ
Michał Kowalski
- 30 czerwiec 2023
- Emerytury w oświacie
Staż pracy pedagogicznej w szkole niepublicznej a świadczenie kompensacyjne
Dariusz Dwojewski
- 7 grudzień 2022
- Emerytury w oświacie