Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy a prawo do odprawy

Agnieszka Rumik-Smolarz
Data publikacji: 26 marca 2012 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Pracownik niepedagogiczny otrzymał wypowiedzenie zmieniające umowy o pracę dot. stanowiska pracy, wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia ze względu na zmiany organizacyjne. Jeżeli do połowy okresu wypowiedzenia pracownik złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy, to czy po rozwiązaniu umowy o pracę należy mu wypłacić odprawę, jak przy rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników?

Pracodawca może w drodze wypowiedzenia zmieniającego zmienić warunki zatrudnienia pracownika niepedagogicznego Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Jeżeli z kolei pracownik w terminie tym złoży oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków zatrudnienia wówczas jego stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. W takim przypadku problematyczna jest jednak kwestia prawa pracownika do odprawy pieniężnej. Poznaj orzecznictwo Sądu Najwyższego w sprawie prawa do odprawy pracownika szkoły, którego stosunek pracy ustał w związku z odmową przyjęcia nowych warunków pracy.

Pozostało jeszcze 85% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w przepisach
Największa baza narzędzi dla szkół
Baza 7000 porad prawnych dla dyrektorów szkół oraz kadrowych w oświacie
Konkretne odpowiedzi ekspertów w poradni i na czacie

Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie

Jeśli posiadasz już konto

Zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql