Badanie trzeźwości pracowników szkoły – projekt nowelizacji Kodeksu pracy

Data publikacji: 2 czerwca 2021 r.
Poleć znajomemu
Badanie trzeźwości pracowników szkoły – projekt nowelizacji Kodeksu pracy

Prewencyjne badanie trzeźwości pracowników szkoły ma zostać uregulowane w Kodeksie pracy. Dyrektor szkoły będzie mógł przeprowadzić badanie na obecność alkoholu lub środków odurzających w organizmie pracowników, a także nie dopuścić ich do pracy w przypadku podejrzenia, że są „po spożyciu”. Sprawdź, w jaki sposób będzie można przeprowadzać badanie trzeźwości pracowników szkoły.

Co wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

Kiedy badanie trzeźwości będzie możliwe

  • Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia pracodawcy.
  • Możliwe badanie na obecność (a nie zawartość) w organizmach pracowników zarówno alkoholu, jak i środków działających podobnie do alkoholu (definicja tych środków ma zostać określona w rozporządzeniu).

Badanie trzeźwości pracowników szkoły – jak wprowadzić

  • Grupę lub grupy pracowników objęte kontrolą trzeźwości, metodę kontroli oraz sposób jej przeprowadzenia ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
  • Pracodawca poinformuje pracowników o wprowadzeniu kontroli trzeźwości w sposób przyjęty u danego pracodawcy, nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.

Sposób badania trzeźwości pracowników szkoły

  • Kontrola trzeźwości lub na obecność środków działających podobnie do alkoholu ma obejmować badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego polegające na stwierdzeniu obecności albo braku alkoholu (środków) w organizmie pracownika

Przechowywanie wyniku z alkomatu

  • Informację, wskazującą na obecność alkoholu (środków odurzających) w organizmie pracownika, pracodawca będzie przechowywał w aktach osobowych pracownika przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy od dnia jej zebrania.
  • Jeżeli w związku z wynikiem badania zostanie nałożona na pracownika kara porządkowa, pracodawca będzie przechowywać tę informację w aktach osobowych pracownika do czasu uznania kary za niebyłą.
  • W przypadku, w którym informacja wskazująca na obecność alkoholu (środków odurzających) w organizmie pracownika może stanowić lub stanowi dowód w postępowaniu, a pracodawca jest stroną tego postępowania lub powziął wiadomość o wytoczeniu powództwa lub wszczęciu postępowania, okres przechowywania tej informacji ulegnie przedłużeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
  • Po upływie ww. okresów uzyskana w wyniku kontroli trzeźwości informacja, wskazująca na obecność alkoholu (środków odurzających) w organizmie pracownika, będzie podlegać zniszczeniu.

 

Ochrona danych osobowych badanego pracownika

  • Informację, wskazującą na obecność alkoholu  lub środków odurzających w organizmie pracownika, pracodawca będzie mógł przetwarzać wyłącznie do celów, dla których została zebrana.
  • Do przetwarzania ww. informacji będą mogły być dopuszczone wyłącznie osoby posiadające pisemne upoważnienie do przetwarzania takich informacji wydane przez pracodawcę. Osoby dopuszczone do przetwarzania takich informacji będą obowiązane do zachowania ich w tajemnicy

Odsunięcie od pracy pracownika podejrzanego o bycie „po spożyciu”

  • Projektowana nowelizacja przewiduje możliwość niedopuszczenia do pracy pracownika także w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu lub środka odurzającego albo zażywał alkohol lub taki środek w czasie pracy. Oznacza to możliwość odsunięcia od pracy pracowników, którzy nie będą objęci prewencyjnym badaniem trzeźwości z uwagi na brak wprowadzenia takiej możliwości do przepisów wewnątrzszkolnych.

Skutki nietrzeźwości pracownika szkoły

  • Jeżeli kontrola wykaże obecność alkoholu lub środka odurzającego w organizmie pracownika – pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy.
  • Pracownik będzie mógł zostać ukarany karą porządkową,  w tym karą pieniężną.
  • Pracownicy zatrudnieni na podstawie Kodeksu pracy mogą zostać zwolnieni dyscyplinarnie na podstawie art. 52§1 Kodeksu pracy.
  • W przypadku nietrzeźwości nauczyciela zatrudnionego na podstawie Karty Nauczyciela, może być wszczęte postępowanie dyscyplinarne.
Badanie trzeźwości pracowników szkoły w obecnym stanie prawnym omówione jest w poniższych artykułach:
Źródło:

Projekt ustawyo zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (projekt z 17 maja 2021 r.)

 

Opracowanie: Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql