Co dalej ze zmianami w Kodeksie pracy

Michał Kowalski
Data publikacji: 15 listopada 2022 r.
Poleć znajomemu
Co dalej ze zmianami w Kodeksie pracy

W styczniu 2023 r. planowane jest wejście w życie zmian w Kodeksie pracy dotyczących m.in. elastyczności zatrudniania i urlopów rodzicielskich. Tak przynajmniej do tej pory spekulowano w mediach. Czy tak się stanie? Co z zapowiadaną nową organizacją pracy zdalnej? Czy dojdzie do skrócenia tygodnia pracy do 4 dni? Sprawdź, jak wygląda stan prac nad zmianami w Kodeksie pracy

Zmiany w zakresie urlopu rodzicielskiego w styczniu 2023 r.? Mało prawdopodobne

Pierwsze zmiany w Kodeksie pracy miały wejść w życie już 1 sierpnia 2022 r. Chodzi tu oczywiście o wdrożenie unijnej dyrektyw „work-life balance”, a mianowicie:

  • dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE. L Nr 186, str. 105),
  • dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L Nr 188, str. 79).

Jak się okazuje, od sierpnia 2022 r. nie prowadzono żadnych prac nad tymi zmianami. Projekt nadal znajduje się na etapie prac rządowych. Do tej pory nie trafił do Sejmu. Jest więc bardzo mało prawdopodobne, by wszedł on w życie w styczniu 2023 r.

Praca zdalna i kontrola trzeźwości na nowych zasadach od stycznia 2023 r.? Niewykluczone

Drugi istotny projekt dotyczy kompleksowej organizacji pracy zdalnej. Obejmował on m.in.:

  • zasady kierowania na pracę zdalną,
  • uzgodnienia w sprawie organizacji tej pracy,
  • kwestie BHP, w tym kontrole miejsca pracy pracownika,
  • okazjonalną pracę zdalną.
Zapowiadane nowe zasady pracy zdalnej kompleksowo omawialiśmy w dwóch artykułach:
  • część I dotycząca m.in. kierowania do pracy zdalnej, porozumień z organizacją związkową, ochrony stosunku pracy, ochrony danych osobowych i okazjonalnej pracy zdalnej,
  • część II obejmująca m.in. kwestie BHP, kosztów pracy zdalnej, kontroli miejsca wykonywania tej pracy,

W przypadku tego projektu istnieje pewne prawdopodobieństwo, że zmiany wejdą w życie w styczniu 2023 r., choć być może nie na początku miesiąca. Jeszcze w lipcu 2022 r. odbyło się bowiem I czytanie ustawy w Sejmie. Z kolei 25 października przygotowano sprawozdanie podkomisji sejmowej na temat projektu. Kolejne posiedzenie planowane jest zaś na przełomie listopada i grudnia.

4-dniowy tydzień pracy - tu szanse są najmniejsze

W ostatnim czasie do Sejmu trafił także poselski projekt ustawy przewidującej skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. W projekcie przewidziano także odpowiednie zmiany w Karcie Nauczyciela.

O skróceniu tygodnia pracy jest w mediach stosunkowo głośno. Niemniej jednak nie wydaje się, by ta zmiana miała duże szanse na wejście w życie. Jest to bowiem projekt autorstwa posłów Lewicy i trudno spodziewać się, by zyskał on poparcie w Sejmie.

Źródło:
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (z 15 lutego 2022 r.)
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk 2335)
  • Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ustanowienia 35-godzinnego tygodnia pracy
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql