Mobbing w szkole lub placówce oświatowej nie należy wcale do rzadkości. Dyrektor musi wiedzieć, kiedy taki mobbing ma miejsce, a także jak mu przeciwdziałać. W przeciwnym razie naraża się niestety na odpowiedzialność, nawet jeśli sam nie zachował się nagannie względem pracownika szkoły.
„Mobbing” to chyba jedno z najczęściej nadużywanych pojęć w relacjach pracodawca – pracownik. Tymczasem nie każde niekorzystne działanie w tym relacjach może zostać tak nazwane. Mamy z nim bowiem do czynienia jedynie, gdy wystąpiły przesłanki przewidziane w art. 943 Kodeksu pracy.
Ma to dosyć istotne znaczenie. Każdy bowiem, kto niesłusznie zarzuca innej osobie mobbing, musi liczyć się z konsekwencjami. Dyrektor lub inny pracownik szkoły pomówiony o zachowania mobbingowe może bowiem:
Mobbing nie tylko od dyrektora. Mobbing w pracy – przykłady
Mobbing to zachowanie, którego może dopuścić się nie tylko dyrektor jako kierownik zakładu pracy. Sprawcą może być także inny pracownik szkoły - zarówno nauczyciel, wychowawca i inny pracownik pedagogiczny, ale też niepedagogiczny (niekoniecznie na stanowisku kierowniczym). Niektórzy eksperci uważają nawet, że może on przejawiać się w zachowaniu osoby trzeciej wobec pracownika szkoły.
Przykład: Mobberem może być np. przedstawiciel organu prowadzącego.
Z artykułu dowiesz się m.in.
Zjawisko mobbingu spotykane jest w polskich szkołach, choć może się wydawać, iż termin ten jest często nadużywany w języku potocznym.
Tolerancja oraz otwartość na wszelkiego rodzaju inność występują w polskim społeczeństwie najczęściej tylko w formie deklaratywnej. Nawet pobieżna obserwacja życia społecznego pozwala dostrzec, jak bardzo Polacy są przesiąknięci wrogością do wszelkich grup społecznych odstających od tak zwanej średniej, czyli do mniejszości etnicznych, narodowych, religijnych, seksualnych, a także do imigrantów, niepełnosprawnych, osób o niskim statusie ekonomicznym, zakażonych HIV, bezdomnych itp. Światopogląd dzieci i młodzieży w dużej mierze odzwierciedla poglądy dorosłych Polaków. Zobacz, jak wychowawca klasy może przeciwdziałać dyskryminacji, która jest pierwszym krokiem do nienawiści. Zapoznaj się z materiałami, które pozwolą Ci przygotować się do podjęcia działań antydyskryminacyjnych w Twojej klasie i szkole.
Przepisy prawa pracy, mające zastosowanie także w szkołach i placówkach oświatowych, przewidują, że każdy pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać lobbingowi. Przepisy te nie wskazują jednak, w jaki sposób pracodawca wywiązać się z tego obowiązku. A zatem każdy pracodawca może samodzielnie opracować zasady przeciwdziałania mobbingowi w swoim zakładzie pracy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.