umowa o pracę z nauczycielem

Zasady zatrudniania nauczycieli od 1 września 2022 r.

Zasady zatrudniania nauczycieli od 1 września 2022 r. w pytaniach i odpowiedziach

Nowe zasady zatrudniania nauczycieli budzą wiele wątpliwości. Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące umów o pracę dla nauczycieli nieposiadających stopnia awansu zawodowego oraz tych, którzy przed 1 września 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego. Sprawdź, jakie zasady zatrudniania nauczycieli obowiązują od 1 września 2022 r.

Nowe zasady zatrudniania nauczycieli dotyczą nauczycieli początkujących

Z nauczycielami, którzy rozpoczynają pracę w szkole zawsze zawierana jest umowa na czas określony na okres dwóch lat. Po przepracowaniu tego okresu, jeżeli nauczyciel uzyska co najmniej dobrą ocenę pracy, możliwe będzie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W przypadku jednak nauczycieli, którzy mają już dwuletni staż pracy, ale nie uzyskali stopnia awansu zawodowego oraz oceny pracy, umowa może zostać zawarta na czas określony na okres tylko jednego roku.

Z kolei nauczyciele, którzy do 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego, umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony. Oczywiście, pod warunkiem, że nie jest to zatrudnienie na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela, czyli w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela.

Nadal możliwe jest zatrudnienie nauczyciela bez przegotowania pedagogicznego oraz nauczyciela nieposiadającego kwalifikacji. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w takich oraz innych sytuacjach związanych ze zmianami w Karcie Nauczyciela od 1 września 2022 r.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Na jakiej podstawie zatrudniać nauczycieli nieposiadających stopnia awansu zawodowego, którzy rozpoczynają pracę w szkole?
  • Na jakiej podstawie zatrudniać nauczycieli, którzy przed 1 września 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego?
  • Czy z nauczycielem początkującym można zawrzeć umowę na jeden rok?
  • Czy nadal można zatrudnić nauczyciela na czas określony na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela?
  • Na jaki okres zatrudnić nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego?
  • Na jakiej podstawie zatrudnić nauczyciela bez kwalifikacji?
Ochrona stosunku pracy nauczycieli

Archiwalny Ochrona stosunku pracy nauczycieli w praktyce

Decyzje kadrowe utrudniają sytuacje, w których nauczyciele korzystają ze szczególnej ochrony przed zwolnieniem z  pracy. Mowa tu na przykład o okresie ciąży, pełnienia funkcji związkowej czy korzystania z urlopu wychowawczego. Zakres tej ochrony różni się jednak w zależności od podstawy prawnej zatrudnienia nauczyciela oraz liczby zatrudnionych w szkole pracowników. Sprawdź, jak działa ochrona stosunku pracy nauczycieli w praktyce oraz co może zrobić dyrektor szkoły, gdy wypowiedzenie stosunku pracy nauczyciela jest niemożliwe. Przekonaj się jak wpływają na ochronę stosunku pracy nauczycieli nowe przepisy Kodeksu pracy, które obowiązują od 26 kwietnia 2023 r.

Zwalnianie nauczycieli z przyczyn organizacyjnych

Jeżeli w arkuszu organizacyjnym szkoły brakuje dla nauczycieli godzin, konieczne staje się zredukowanie ich etatu lub wypowiedzenie stosunku pracy. W placówkach samorządowych, w których organizacji przewidziano ferie szkolne, możliwość wypowiedzenia stosunku pracy nauczycieli jest ograniczone czasowo z uwagi na konieczność upływu okresu wypowiedzenia z końcem roku szkolnego. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wypracowało reguły, które uelastyczniają zasady zwalniania nauczycieli. Dzięki niemu ochrona stosunku pracy nauczycieli w praktyce doznaje pewnych ograniczeń.

Przeczytaj także artykuł „Podstawa prawna zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych

Ograniczenie ochrony stosunku pracy nauczycieli w szkołach zatrudniających co najmniej 20 pracowników

Szczególna ochrona przed zwolnieniem z pracy może być ograniczona także na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej jako: ustawa o zwolnieniach grupowych). Przepisy te mają jednak zastosowanie wyłącznie u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Nie mają z kolei w ogóle zastosowania do pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania (art. 1 i art. 11 ww. ustawy).

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania podlegają ochronie przedemerytalnej,
  • jaki warunek musi być spełniony, by móc zwolnić z pracy nauczyciela - związkowca,
  • kiedy możliwe jest rozwiązanie stosunku pracy pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym,
  • jakie działania kadrowe można podjąć dyrektor szkoły wobec nauczyciela, którego nie można zwolnić z pracy z uwagi na szczególną ochronę stosunku pracy,
  • w jakich przypadkach dopuszczalne jest wypowiedzenie warunków pracy, mimo okresu ochronnego.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql