Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

f316ed7fcca5ee84fd1b87599e4663eba2a8ddcb-large

Archiwalny Czas trwania stażu na wyższy stopień awansu zawodowego – kiedy staż potrwa dłużej a kiedy musi być odbyty ponownie?

Zwykle 31 maja jest ostatnim dniem stażu na wyższy stopień awansu zawodowego. W niektórych przypadkach długotrwała nieobecność w pracy spowoduje jednak przedłużenie stażu, a czasami nawet jego przerwanie i konieczność ponownego rozpoczęcia. Do przerwania stażu może również doprowadzić zmiana pracodawcy. Sprawdź, w jakich sytuacjach i o ile przedłuża się staż nauczyciela, a kiedy jest on przerywany.

97da1a356067ccfaa3f25657c6610647159a0b2e-large

Archiwalny Zakończenie stażu na wyższy stopień awansu zawodowego – 8 kroków dyrektora

Zakończenie przez nauczyciela stażu na wyższy stopień awansu zawodowego wiąże się z koniecznością podjęcia przez dyrektora szkoły czynności zmierzających do ustalenia oceny dorobku zawodowego, a w dalszej kolejności – w przypadku nauczycieli stażystów – do przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego. Terminowa i rzetelna ich realizacja pozwoli na sprawne zakończenie procedury awansu i umożliwi nauczycielowi bezproblemowe uzyskanie wyższego stopnia awansu zawodowego.

33868c30c3a5b2643cfbdc64910f7e93a145b4a4-large

Archiwalny Ocenianie, promowanie i klasyfikacja roczna uczniów – 18 przykładów z praktyki szkolnej

Wiele kwestii związanych ze zmianą przepisów dotyczących oceniania obowiązujące od 1 września 2015 r. mogą okazać się pod koniec roku szkolnego problematyczne. Okazuje się bowiem, że nie zawsze wiadomo, kiedy wpisywać na świadectwie oceny z religii lub jakie dodatkowe osiągnięcia uczniów powinny się tam znaleźć. Przedstawiamy odpowiedzi na najbardziej problematyczne zagadnienia.

ro

Archiwalny Organizacja wycieczki – zadania i obowiązki dyrektora placówki

Właściwe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji merytorycznej i finansowej dotyczącej wycieczek czy wyznaczenie kierownika i powierzenie mu zadań związanych z prawidłowym przebiegiem wyjazdu to tylko niektóre obowiązki dyrektora związane z organizacją wycieczki dla uczniów. Poznaj zadania dyrektora, z których musi się wywiązać, aby prawidłowo przygotować wyjazd dla uczniów.

9e6e9d80ac99506a8ef7cc9540aa0e3dca8b5691-large

Archiwalny Arkusz organizacyjny na rok szkolny 2016/2017 – wskazówki dla dyrektorów

Jednym z podstawowych obowiązków dyrektora jest coroczne przygotowywanie arkusza organizacji i złożenie go do organu prowadzącego do 30 kwietnia. Obowiązkiem organu jest natomiast zatwierdzenie go do 30 maja. W tym roku szkolnym dyrektorzy szkół podstawowych muszą wziąć pod uwagę kilka ważnych wytycznych.

załamany zwalniany pracownik

Archiwalny Jeśli nie wypowiedzenie, to co? - 4 sposoby utrzymania zatrudnienia nauczyciela mimo niedoboru godzin

Nieuchronnie zbliża się okres ruchu służbowego, który związany jest planowaniem organizacji na kolejny rok szkoły, a w związku z tym - ze zwalnianiem nauczycieli. W 2016 r. ruch ten będzie zdecydowanie bardziej intensywny z uwagi na zmiany w zakresie obowiązku szkolnego. Dyrektorzy już teraz, planując projekty arkuszy organizacyjnych, zadają sobie pytania, kogo zwolnić, jakie powinny być przyczyny zwolnienia, w jakim momencie to uczynić, jakie dokumenty wręczyć nauczycielowi itp. Gdy brakuje godzin dla wartościowego nauczyciela, można też zastanowić się, jak mimo tych przeciwności utrzymać jego zatrudnienie. Prezentujemy 4 rozwiązania, które pozwolą na kontynuację zatrudnienia nauczyciela w problematycznych przypadkach.

dyrektor szkoły

Archiwalny Likwidacja godzin karcianych od 1 września - konsekwencje dla szkół

Od początku roku szkolnego 2016/2017 znikną godziny karciane, a przydzielanie godzin na dodatkowe zajęcia nie będzie ograniczone obecnie obowiązującymi normami. Likwidacja godzin karcianych może przyczynić się do przydzielania nauczycielom nawet większej liczby dodatkowych zajęć. Sprawdź, jakie jeszcze konsekwencje dla szkoły będzie miała ich likwidacja!

zwolnienie pracownika

Archiwalny Jak radzić sobie z niezdyscyplinowanym nauczycielem?

Jak w każdym zakładzie pracy, także w szkole mogą pojawić się różnego rodzaju problemy z dyscypliną wśród pracowników, w tym nauczycieli. Nauczyciele mogą popełniać uchybienia o charakterze porządkowym. Często też można mieć zarzuty do jakości wykonywanej przez nich pracy. Zdarzają się również naruszenia poważniejsze, nawet takie, które noszą znamiona przestępstwa. Sytuacje takie powinny spotkać się odpowiednią reakcją dyrektora. Sprawdź, jakie procedury należy wdrożyć wobec niesubordynowanego nauczyciela. Poszukaj też odpowiedzi na pytanie, czy takich przypadkach możesz zwolnić nauczyciela z pracy.

portfel z pieniędzmi

Archiwalny Ekwiwalent urlopowy dla nauczycieli - 16 przykładów z życia szkoły

Ustanie nauczycielskiego stosunku pracy często wiąże się z koniecznością wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy stosunek pracy nauczyciela ustał jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, jak również przypadków, kiedy nauczyciel z różnych powodów nie mógł wykorzystać urlopu w trakcie roku kalendarzowego. Ustalenie wymiaru ekwiwalentu zależy w szczególności od rodzaju i okresu zatrudnienia nauczyciela, a w szkołach nieferyjnych - również od wymiaru zajęć. Sprawdź, jak ustalić wymiar ekwiwalentu należnego nauczycielowi i kiedy należy go wypłacić.

5df178e152c907856bafc18f7a7e35d500adb9b0-large

Archiwalny Ważne zmiany w zasadach rekrutacji na rok szkolny 2016/2017

Jednolite terminy rekrutacji do placówek oświatowych, określenie składu i zadań komisji rekrutacyjnej to zmiany, które trzeba uwzględnić w postępowaniu rekrutacyjnym już na rok szkolny 2016/2017. Procesu rekrutacji nie będą już wyznaczać zapisy zawarte w statutach, a regulacje ustawy o systemie oświaty i przepisy wykonawcze. Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić rekrutację do klas pierwszych wszystkich typów szkół!

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql