Wypłata trzynastki po zmarłym nauczycielu

Wypłata trzynastki po zmarłym nauczycielu

Nauczyciel, którego stosunek pracy wygasł w związku ze śmiercią nabywa prawo do trzynastki bez względu na okres przepracowany w danym roku kalendarzowym. Sprawdź, komu wypłacić trzynastkę po zmarłym pracowniku szkoły.

Świadczenia po zmarłym nauczycielu wypłaca się rodzinie lub spadkobiercom  

Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku (art. 631 § 2 Kodeksu pracy).

Prawa majątkowe po śmierci pracownika przechodzą na małżonka (zawsze) i ewentualnie inne osoby uprawnione do renty rodzinnej. Jeżeli nie ma osób uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku, prawa te wchodzą do spadku i podlegają dziedziczeniu na ogólnych zasadach.
Przeczytaj także artykuł „Trzynastka dla nauczycieli za 2021 rok

Osoby uprawnione do świadczeń po zmarłym nauczycielu

Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny spełniający warunki określone w art. 68-71:

1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;

2) przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;

3) małżonek (wdowa i wdowiec);

4) rodzice
(art. 67 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Jeżeli po zmarłym pracowniku nie pozostał małżonek ani osoby uprawnione do renty rodzinnej, świadczenia ze stosunku pracy podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych.

Spadkobiercy muszą udowodnić prawo do świadczeń po zmarłym nauczycielu

W przypadku braku osób uprawnionych do renty, prawa majątkowe ze stosunku pracy wchodzą w skład spadku i podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych określonych (art. 922 Kodeksu cywilnego). W grę wchodzi tutaj zarówno dziedziczenie ustawowe (art. 926 Kodeksu cywilnego), jak i testamentowe (art. 941 Kodeksu cywilnego). Potwierdzeniem nabycia spadku po zmarłej musi być więc albo akt notarialny albo postanowienie sądu. Dopiero na tej podstawie powinna nastąpić wypłata świadczeń, w tym dodatkowego wynagrodzenia rocznego, do którego nabył prawo zmarły nauczyciel.

 Przeczytaj także artykuł „7 pytań o wysokość trzynastki w szkole
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql