Urlop uzupełniający nauczyciela przeniesionego do innej szkoły

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może zostać przeniesiony do innej szkoły na swój wniosek lub z urzędu – po wyrażeniu zgody. Takie przeniesienie jest możliwe również bezpośrednio po nieobecności dającej uprawnienie do wykorzystania urlopu uzupełniającego. Sprawdź, czy urlop uzupełniający nauczyciela przeniesionego od 1 września do innej szkoły powinien być wykorzystamy w naturze, czy należy wypłacić ekwiwalent pieniężny.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie skutki dotyczące stosunku pracy wywołuje przeniesienie nauczyciela do innej szkoły
  • Czy dyrektor szkoły, do której przeniesiono nauczyciela, udziela mu urlopu uzupełniającego?

Przeniesienie do innej szkoły oznacza kontynuowanie stosunku pracy

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko (art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela). Przeniesienie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania nie powoduje rozwiązania dotychczasowego i nawiązania nowego stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2007 r., I PK 195/06). Oznacza to, że nauczyciel po przeniesieniu kontynuuje dotychczasowy stosunek pracy.

Urlop uzupełniający nauczyciela przeniesionego do innej szkoły należy wykorzystać w naturze

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela). W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni (art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Przeniesionemu nauczycielowi nie należy się ekwiwalent

Przeniesienie nie spowoduje rozwiązania jednego stosunku pracy i nawiązania nowego. Oznacza to, że prawo do urlopu uzupełniającego nauczyciel ma w szkole, do której został przeniesiony. W tym wypadku nie ma podstaw do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, gdyż nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy (art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Dyrektor szkoły, do której przeniesiono nauczyciela ma obowiązek udzielenia nauczycielowi urlopu uzupełniającego najpóźniej do 30 września 2023 r. (art. 168 Kodeksu pracy). Nieudzielenie urlopu będzie wykroczeniem, za który może być wymierzona kara grzywny od 1.000 do 30.000 zł (art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy).

Po przeniesieniu do innej szkoły nauczyciel ma prawo do urlopu uzupełniającego, jeżeli w dotychczasowej szkole nie wykorzystał urlopu w wymiarze co najmniej 8 tygodni w czasie ferii szkolnych.

Orzecznictwo:

  • wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2007 r. I PK 195/06, OSNP 2008/5-6/62.
Dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql