31 marca 2025 r. mija termin składania sprawozdań z realizacji programu "Posiłek w szkole i w domu" za rok 2024 r. W tym czasie organy prowadzące muszą złożyć zbiorcze sprawozdanie z realizacji zadań w ramach modułu 3 programu.
W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości powierzenia funkcji dyrektora bez uprzedniego przeprowadzenia – choćby nierozstrzygniętego – konkursu. To jednak ma się zmienić. Już dziś przedstawimy aktualne rozwiązania prawne dotyczące powierzenia funkcji dyrektora i planowane zmiany.
Już 25 kwietnia zapraszamy na konferencję „Zanim będzie za późno. Zauważyć, zrozumieć i pomóc na czas”. Konferencja odbywa się w ramach VIII edycji ogólnopolskiej konferencji oświaty i samorządu „Edukacja to komunikacja”. W tym roku kluczowym tematem będzie zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.
W związku z wejściem do szkół od 1 września 2025 r. zajęć z edukacji zdrowotnej, Pomorski Uniwersytet Medyczny uruchomi studia podyplomowe dla nauczycieli planujących nauczanie tego przedmiotu. Studia będą trwały 3 semestry i mają być całkowicie bezpłatne. Szczegóły poniżej!
Mniej religii w szkołach oznacza konieczność zredukowania wymiaru zajęć katechetom. Czy nauczyciele religii mogą mieć zmniejszony wymiar zajęć? Czy można wręczyć im wypowiedzenie w trybie art. 20 Karty Nauczyciela? Już dziś przedstawimy kilka wskazówek dotyczących katechetów w ruchu kadrowym.
W najnowszym podsumowaniu nawiązujemy do najważniejszego tematu marca – przygotowania arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2025/2026.
24 marca 2025 r. mija termin wysyłania prac w 4. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, organizowanego przez Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt adresowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz nauczycieli, a zadaniem uczestników jest stworzenie unikalnego drzewa genealogicznego, które nie tylko przedstawi historię rodziny, ale też pokaże głębię pokoleniowych relacji. – Kilkuset młodych uczestników poprzednich edycji to dowód, że temat genealogii budzi ogromne zainteresowanie. To budujące, że w dobie gdy współczesność coraz częściej oddala nas od rodzinnych tradycji, odkrywanie przeszłości jest tak interesujące dla młodzieży – informuje dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że jeśli zajęcia z gościem zaproszonym do szkoły odbywają się pod nadzorem (opieką) nauczycieli, prelegenta nie trzeba weryfikować pod kątem niekaralności. W ocenie ministerstwa obecność nauczyciela na zajęciach jest gwarantem bezpieczeństwa dzieci. Czy na pewno?
5 marca 2025 r. odbyło się webinarium dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. „Naruszenie prywatności w mediach społecznościowych – mediacje jako sposób rozwiązywania konfliktów”, zorganizowane w ramach XV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane – Twoja sprawa”. Wydarzenie poprowadziła Pani Aleksandra Czarnobaj, nauczycielka i koordynatorka Programu w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Kwidzynie.
Podczas ostatniego e-czata dużym zainteresowaniem cieszył się temat redukcji liczby godzin religii w roku szkolnym 2025/2026 i związanego z tym ruchu kadrowego
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty