Kwestionariusz osobowy a urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej

Data publikacji: 29 listopada 2023 r.
Poleć znajomemu
Kwestionariusz osobowy a urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej

Czy w kwestionariuszu osobowym można zamieścić pytania dotyczące korzystania z urlopu opiekuńczego, zwolnienia z tytułu siły wyższej i okazjonalnej pracy zdalnej? Odpowiedzi na to zapytanie przedstawione przez redakcję Portalu Kadrowego udzieliło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Kwestionariusz osobowy pracownika – czemu służy

Kwestionariusz osobowy to popularny dokument stosowany w celu pozyskania danych osobowych od kandydata do zatrudnienia i pracownika. Co istotne, kwestionariusz może zawierać wyłącznie dane osobowe, o których mowa w art. 221 Kodeksu pracy. Czy zaliczają się do nich informacje dotyczące urlopu opiekuńczego, zwolnienia z powodu siły wyższej i pracy zdalnej okazjonalnej?

Urlop opiekuńczy, zwolnienie z powodu siły wyższej i okazjonalna praca zdalna - definicje

Przypomnijmy, że urlop opiekuńczy jest udzielany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Jest to urlop bezpłatny, który przysługuje w wymiarze 5 dni. Z kolei zwolnienie z powodu siły wyższej należy się z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. Natomiast okazjonalna praca zdalna to praca zdalna organizowana na wniosek pracownika i w zależności od decyzji dyrektora szkoły.

Kwestionariusz osobowy nie może zawierać informacji o urlopie opiekuńczym i zwolnieniu z powodu siły wyższej

W ocenie resortu informacje o tych uprawnieniach nie mogą znaleźć się w kwestionariuszu osobowym pracownika. Nie ma podstaw prawnych do żądania od nowo zatrudnionego pracownika deklaracji w kwestii korzystania z:

  • urlopu opiekuńczego,
  • zwolnienia z powodu siły wyższej,
  • okazjonalnej pracy zdalnej.

Podstawy prawnej do takich działań nie daje bowiem wspomniany już art. 221 Kodeksu pracy. Skorzystanie z tych rozwiązań przez pracownika jest bowiem jego uprawnieniem a nie obowiązkiem. To pracownik decyduje o tym, czy złoże wniosek o jedno z tych praw. Co więcej, specyfika tych uprawnień jest ściśle związana m.in. z występowaniem określonych zdarzeń i okoliczności, których nie da się wcześniej przewidzieć ani zaplanować.

Kwestionariusz osobowy pracownika nie może zawierać zapytań o to, czy pracownik chce skorzystać z urlopu opiekuńczego, zwolnienia z powodu siły wyższej czy okazjonalnej pracy zdalnej.
  • Odpowiedź resortu rodziny i polityki społecznej z 16 listopada 2023 r. na zapytanie redakcji Portalu Kadrowego

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql