urlop opiekuńczy w szkole

Urlop opiekuńczy – nowe uprawnienie pracownicze od sierpnia 2022 r.

Archiwalny Urlop opiekuńczy – nowe uprawnienie pracownicze od sierpnia 2022 r.

W związku z opublikowaniem nowego projektu zmian w Kodeksie pracy, aktualne omówienie znajduje się w artykule "Urlop opiekuńczy 2023 – dla kogo i w jakim wymiarze".

Wśród nowych rozwiązań w Kodeksie pracy przewidziano tzw. urlop opiekuńczy. Pracownicy szkoły będą mogli korzystać z niego od 1 sierpnia 2022 r. Sprawdź, na jakich zasadach będzie on przysługiwał.

Zmiany w Kodeksie pracy 2022

Archiwalny Zmiany w Kodeksie pracy 2022 – od sierpnia więcej uprawnień rodzicielskich dla pracowników szkoły

Aktualne omówienie zmian, które wejdą w życie znajdziesz w artykule: "Kodeks pracy 2023 – 10 najważniejszych zmian dla szkół"

 

Z początkiem sierpnia 2022 r. nastąpią zmiany w Kodeksie pracy. Konieczne jest bowiem wprowadzenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw unijnych, których regulacje mają sprzyjać równowadze między życiem prywatnym a zawodowym oraz niwelować nierówności w zatrudnieniu. Poznaj zakres planowanych zmian w Kodeksie pracy w 2022 r. oraz ich skutki dla dyrektora oraz pracowników szkoły.

Dyrektywy unijne wymuszają zmiany w Kodeksie pracy w 2022 roku

Konieczność nowelizacji Kodeksu pracy wynika z dwóch dyrektyw Unii Europejskiej:

  1. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE. L Nr 186, str. 105).
    Ta dyrektywa ustanawia minimalne prawa mające zastosowanie do każdego pracownika w Unii Europejskiej; dzięki jej regulacjom zasady zatrudniania pracowników szkoły  mają być bardziej przejrzyste, co docelowo poprawi warunki pracy dla pracowników.
  2. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L. Nr 188, str. 79). – tzw. dyrektywa „work-life balance” zwana także „dyrektywą WLB”.
    Jak czytamy w założeniach do projektu ustawy zmieniającej Kodeks pracy w 2022 r. , w efekcie wprowadzonych wynikających z tej dyrektywy regulacji „(…) oczekuje się poprawy dostępu do rozwiązań w zakresie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz zwiększenia udziału mężczyzn w wykorzystywaniu urlopów i elastycznych form organizacji pracy związanych z opieką i wychowywaniem dzieci poprzez umożliwienie pracownikowi dostosowania jego organizacji pracy m.in. przez wykorzystanie elastycznych rozkładów czasu pracy lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy do potrzeb związanych z opieką nad dziećmi i niesamodzielnymi członkami rodziny.”

Kodeks pracy 2022  - sprawdź, co się zmieni

Zmiany w Kodeksie pracy  w 2022 r. obejmą m.in. istniejące uprawnienia rodzicielskie pracowników szkoły takie jak urlop rodzicielski, urlop ojcowski czy zasiłek macierzyński. Ponadto planowane jest wprowadzenie dwóch nowych zwolnień od pracy tj. urlop opiekuńczy oraz zwolnienie od pracy w pilnych sprawach, które mają przysługiwać nie tylko rodzicom ale także osobom opiekującym się najbliższą rodziną. Przewidywana jest także większa ochrona pracowników zatrudnionych na czas określony i okres próbny. Nowe przepisy Kodeksu pracy przysporzą dyrektorom szkół także nowych obowiązków związanych z odpowiadaniem na wnioski pracowników m.in. o zwarcie umowy o pracę na czas nieokreślony czy zastosowania elastycznej organizacji pracy. Poniższa tabela zawiera zestawienie najważniejszych zmian w Kodeksie pracy, które mają wejść w życie w 2022 roku

Z artykułu dowiesz się:

  • jaki będzie wymiar urlopu rodzicielskiego w 2022 r.
  • na czym ma polegać skrócenie urlopu ojcowskiego tj. do kiedy pracownik  - ojciec będzie mógł korzystać z tego uprawnienia;
  • czy nowe zwolnienia od pracy tj. urlop opiekuńczy i zwolnienie w pilnych sprawach będą płatne;
  • jaka ma być wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego od sierpnia 2022 roku;
  • na czym ma polegać większa ochrona stosunku pracy zawartego w szkole na podstawie umowy o pracę na czas określony;
  • dlaczego dyrektor będzie musiał w arkuszu mieć zapewnione godziny dla każdej nauczycielki w ciąży i nie będzie mógł zaplanować jej zwolnienia z pracy bezpośrednio po urlopach zawiązanych z rodzicielstwem;
  • jak na zmianach w Kodeksie pracy w 2022 r. zyskają rodzice dzieci w wieku od lat 4 do 8;

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql