ZNP: Samorządy powinny zainwestować w podnoszenie kwalifikacji nauczycieli przedszkoli

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 12 września 2013 r.
Poleć znajomemu

Problem braku dodatkowych zajęć w przedszkolu  porusza coraz szerszy krąg osób. Rzecznik Praw Dziecka zażądał od MEN informacji na temat organizacji ponadprogramowych zajęć w przedszkolach po zmianie przepisów, a Związek Nauczycielstwa Polskiego sugeruje samorządom kierowanie nauczycieli wychowania przedszkolnego na kursy i szkolenia, które dadzą im kwalifikacje do prowadzenia dodatkowych zajęć np. z języka angielskiego.

Są pieniądze czy ich nie ma?

W ostatnim komunikacie dotyczącym problemu braku dotychczas organizowanych zajęć w przedszkolach, resort edukacji podkreśla, że „samorządy otrzymają dotację, dzięki której będą mogły opłacać dodatkowe zajęcia - takie, jak np. lekcje języka angielskiego”, a „nieporozumieniem jest twierdzenie, że ustawa przedszkolna pozbawia dzieci dodatkowych zajęć”. W praktyce  jednak, dyrektorzy wielu przedszkoli wstrzymali się z podpisywaniem umów z firmami zewnętrznymi, które do tej pory prowadziły ponadprogramowe zajęcia z przedszkolakami. Tłumaczą to tym, że nie mają środków na zorganizowanie dodatkowych zajęć, do tej pory bowiem rodzicie płacili za nie osobno, niezależnie od opłat za pobyt dziecka w przedszkolu.

Rzecznik Praw Dziecka chce poznać prawdę

Rodzice dzieci złożyli w tej sprawie skargi do Rzecznika Praw Dziecka, który zwrócił się do Ministra Edukacji Narodowej z prośbą o rozpoznanie skali problemu, w tym także zbadanie jak przepisy znowelizowanej ustawy o systemie oświaty wpłynęły na realizację zajęć dodatkowych w przedszkolach w roku szkolnym 2013/2014.

ZNP - samorządy powinny zainwestować w podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli

„Samorządy powinny przeznaczyć środki na doskonalenie zawodowe pedagogów na podniesienie umiejętności tych nauczycieli wychowania przedszkolnego, którzy dziś nie są w stanie prowadzić określonych zajęć np. z języka angielskiego czy rytmiki” - jak czytamy na stronie internetowej związku. ZNP powołuje się przy tym na wyniki kontroli NIK dotyczącej organizacji i finansowania kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli, z której wynika, że organy prowadzące nie analizują potrzeb dotyczących kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz nie opracowują planów w tym zakresie. Uwaga jest być może słuszna, ale nie rozwiązuje problemu braku zajęć dodatkowych dla przedszkolaków w roku szkolnym 2013/2014.

Źródło:

Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel