Ekwiwalent urlopowy nauczyciela po ponownym zatrudnieniu w tym samym roku

Ekwiwalent urlopowy nauczyciela po ponownym zatrudnieniu w tym samym roku

Wyobraźmy sobie sytuację, w której nauczyciel został ponownie zatrudniony w roku kalendarzowym, w którym rozwiązano z nim stosunek pracy. Owo ponowne zatrudnienie zakończyło się jednak jeszcze w tym roku. W takim przypadku powstaje pytanie, czy nauczycielowi należy się ekwiwalent urlopowy.

Specjalne rozwiązanie w zakresie ekwiwalentu urlopowego nauczyciela zatrudnionego na czas określony

Dla nauczycieli zatrudnionych w szkole feryjnej na podstawie umowy o pracę na czas określony przewidziano specjalne rozwiązanie w zakresie urlopu uzupełniającego i ekwiwalentu urlopowego. Otóż w przypadku zatrudnienia na okres krótszy niż 10 miesięcy urlop przysługuje w wymiarze w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć (art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela). Proporcjonalność urlopu dla nauczyciela placówki feryjnej ustala się w oparciu o wymiar 56 dni urlopu.

Dla celu obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczyciela placówki feryjnej przyjmuje się, że pełny wymiar urlopu wynosi 8 tygodni, a więc 56 dni (art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela).

56 dni pełnej puli urlopowej

W praktyce oznacza to, że ustalając wymiar urlopu (i ekwiwalentu) za 1 miesiąc należy podzielić 56 dni urlopu przez 10 miesięcy. Tyle bowiem musi przepracować nauczyciel, aby nabyć prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze).

W konsekwencji wymiar urlopu i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop za 1 miesiąc u nauczycieli szkół feryjnych wynosi 5,6 dnia.

Ekwiwalent urlopowy w przypadku ponownego zatrudnienia

Sytuacja komplikuje się w przypadku ponownego zatrudnienia nauczyciela w tym samym roku kalendarzowym. To, że w ramach poprzedniego zatrudnienia nauczyciel również nabył prawo do urlopu, miałoby znaczenie, gdyby:

  • urlop został wykorzystany w pełnym rocznym wymiarze, a więc w czasie ferii szkolnych lub
  • nauczycielowi wypłacono ekwiwalent za niewykorzystany urlop w pełnym wymiarze 8 tygodni (art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela).

W takiej sytuacji nauczyciel nie otrzymałby już ekwiwalentu w ramach ponownego zatrudnienia trwającego w tym samym roku kalendarzowym.

Jeśli nauczyciel przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż roczny wymiar, to u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze (art. 1551 § 2 Kodeksu pracy w zw. z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela).
Przykład Nauczyciel był zatrudniony w szkole A od 1 września 2021 r. do 24 czerwca 2022 r. W związku z takim zatrudnieniem wypłacono mu ekwiwalent urlopowy za 56 dni, zgodnie z art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela (nie wykorzystał on urlopu w trakcie ferii zimowych z powodu zwolnienia lekarskiego). Następnie 1 września 2022 r. nauczyciel został zatrudniony w szkole B. Umowa została jednak rozwiązana za porozumieniem stron 23 listopada 2022 r. W takim przypadku nauczyciel nie otrzyma ekwiwalentu urlopowego z tytułu zatrudnienia w szkole B, ponieważ wypłacono mu ekwiwalent w pełnej puli z tytułu pierwszego zatrudnienia. Gdyby jednak nauczyciel pozostał w zatrudnieniu do 2023 r., wtedy nabyłby prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego.
Przykład Nauczyciel był zatrudniony w szkole A od 1 września 2021 r. do 28 lutego 2022 r. W tym czasie wykorzystał 14 dni urlopu w czasie ferii zimowych i wypłacono mu ekwiwalent za 20 dni urlopu. Następnie nauczyciela ponownie zatrudniono na okres od 9 września 2022 r. do 30 listopada 2022 r. W tym przypadku nauczycielowi będzie należał się ekwiwalent urlopowy także z drugiej umowy. Wymiar tego ekwiwalentu oblicza się następująco: 56 dni : 10 = 5,6 dnia 5,6 x 3 = 16,8 ~ 17 dni Nauczycielowi należy się więc ekwiwalent urlopowy za 17 dni.
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql