Obowiązkowa umowa o pracę dla nauczycieli – czy dotyczy tylko zajęć obowiązkowych

Dariusz Skrzyński

Dariusz Skrzyński

Prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego
Data publikacji: 2 stycznia 2018 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Kiedy wchodzą w życie regulacje dotyczące zakazu zatrudniania nauczycieli przedszkoli niepublicznych na umowę zlecenie? Czy będą one dotyczyły także osób prowadzących zajęcia dodatkowe typu rytmika, angielski, gimnastyka korekcyjna, nawet jeśli jest to tylko kilka godzin pracy w miesiącu?
Odpowiedź: Regulacje dotyczące nakazu pracy na umowę o pracę wejdą w życie od 1 września 2018 r. i dotyczą przedszkoli, szkół, placówek publicznych niesamorządowych i niepublicznych. Nowelizacja dotyczy wszystkich osób zatrudnianych na stanowisku nauczyciela, bez względu na wymiar zajęć obowiązkowych

Umowa o pracę dla każdego nauczyciela

Placówki niesamorządowe nie będą mogły już zatrudniać nauczycieli na umowy cywilnoprawne. Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych dodała od 1 września 2018 r. do Karty Nauczyciela nowy przepis – art. 10a, który wprowadzi nakaz zatrudniania nauczycieli na umowę o pracę. Dotyczy to:

  • publicznych przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez osoby fizyczne oraz niesamorządowe osoby prawne;
  • przedszkoli niepublicznych, niepublicznych placówek oraz szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych;
  • publicznych, niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego.
Nauczyciele nie będą mogli już świadczyć pracy na podstawie umów cywilnoprawnych oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, bez względu na tygodniowy wymiar zajęć.
Dariusz Skrzyński

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel