Przeniesienie nauczyciela kontraktowego do innej szkoły w przypadku zmian organizacyjnych

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 22 kwietnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Przeniesienie nauczyciela kontraktowego do innej szkoły w przypadku zmian organizacyjnych

W przypadku zmian organizacyjnych, w tym częściowej likwidacji szkoły, ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem jest przeniesienie nauczycieli do innej szkoły. W ten sposób nie trzeba wypłacać nauczycielom odpraw, a nauczyciele nie tracą zatrudnienia. Sprawdź, czy nauczyciel kontraktowy także może być przeniesiony do innej szkoły.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy nauczyciel przeniesiony do innej szkoły z przyczyn organizacyjnych otrzyma odprawę,
  • czy można przenieść nauczyciela kontraktowego do innej szkoły,
  • jaka odprawa przysługuje nauczycielowi kontraktowemu zwolnionemu z pracy z przyczyn organizacyjnych.

Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły tylko przy zatrudnieniu na podstawie mianowania

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko (art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Tylko nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania mogą zostać przeniesieni do innej szkoły. Możliwości takiej nie ma w przypadku nauczycieli kontraktowych.
Jeżeli nauczyciel wyrazi zgodę na przeniesienie do innej szkoły, nawet jeśli powodem przeniesienia są zmiany organizacyjne, nie otrzyma odprawy z tego tytułu.

W przypadku zmian organizacyjnych w szkole nauczyciel kontraktowy zatrudniony na cały etat otrzymuje wypowiedzenie

W razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć dyrektor szkoły rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny (art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela).

Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie dotyczy tylko  nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć (tak na podstawie mianowania, jak i umowy o pracę).

Zwolnienie nauczycieli z przyczyn organizacyjnych rodzi prawo do odprawy

Jeżeli nauczyciel, który otrzymał wypowiedzenie z art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, nie złoży wniosku o przeniesienie w stan nieczynny, jego stosunek pracy ustaje, co wiąże się z prawem do odprawy. W przypadku nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć na podstawie umowy o pracę, wysokość odprawy jest uzależniona od stażu pracy w danej szkole i wynosi :

1) jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

2) dwumiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;

3) trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat
(art. 8 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych w zw. z. art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Nauczyciel zatrudniony na część etatu także otrzyma odprawę, jeśli szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników

W przypadku nauczycieli zatrudnionych na część etatu, także gdy zwolnienie z pracy wynika z przyczyn leżących wyłącznie po stronie szkoły, podstawą prawną rozwiązania umowy jest art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela. W tym przypadku jednak prawo do odprawy uzależnione jest od tego, czy szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Jeśli tak, zastosowanie będzie miała ustawa o zwolnieniach grupowych i nauczyciel otrzyma odprawę. Wysokość odprawy jest analogiczna, jak wskazano powyżej przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze na podstawie umowy o pracę przy zwolnieniu z art. 20 Karty Nauczyciela.

Nie ma możliwości przeniesienia nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę do innej szkoły. W związku ze zmianami organizacyjnymi, należy wręczyć im wypowiedzenie. Jeśli są to nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze - otrzymają wypowiedzenie z art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela i odprawę z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela. W przypadku nauczycieli zatrudnionych na część etatu - wypowiedzenie wręcza się na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela a odprawa przysługuje wyłącznie wtedy, gdy szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Nauczyciele zachowają prawo do odprawy, nawet jeśli zostaną następnie zatrudnieni w innej szkole, także podlegającej pod ten sam organ prowadzący.
Anna Trochimiuk
radca prawny

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql