zmiany organizacyjne w szkole

Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia

Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia – które stosować, a których unikać

Co roku dyrektorzy szkół i przedszkoli, planując arkusz organizacyjny, stają przed dylematem, jak wybrać nauczycieli do zwolnienia. Zmniejszenie liczby godzin danego przedmiotu jest bowiem tylko przyczyną rozwiązania stosunku pracy, a nie uzasadnieniem zwolnienia konkretnego nauczyciela z pracy.  O tym, jakie kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia stosować, decyduje dyrektor szkoły. Musi jednak działać w granicach wyznaczonych przez Sąd Najwyższy, aby zminimalizować ryzyko przywrócenia nauczyciela do pracy z uwagi na nieuzasadnione zwolnienie z pracy. Sprawdź, jakie kryteria doboru do zwolnienia nauczycieli możesz stosować oraz pobierz przykładowy wzór typowania nauczycieli do zwolnienia.

Dyrektor szkoły rozwiązuje stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym w pełnym wymiarze zajęć, w razie częściowej likwidacji szkoły albo zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela). O tym, czy zachodzą zmiany organizacyjne uzasadniające zwolnienie nauczyciela z pracy, decyduje treść arkusza organizacyjnego, w którym dyrektor szkoły planuje organizację pracy placówki, w tym liczbę godzin poszczególnych zajęć oraz etaty nauczycieli, na kolejny rok szkolny.

Zajście zmian organizacyjnych uzasadniających redukcję etatów nauczycieli jest przyczyną uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy. W przypadku jednak, gdy zmiany organizacyjne dotyczą zajęć prowadzonych przez kilku nauczycieli, konieczne jest przyjęcie kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia. Nauczyciel, który straci pracę, musi bowiem wiedzieć, dlaczego to właśnie on otrzymał wypowiedzenie. Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia ustala dyrektor szkoły. Nie musi przy tym konsultować się ze związkami zawodowymi czy radą pedagogiczną. Musi jednak zadbać, by kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia obroniły się w sądzie pracy. Będzie tak, jeśli kryteria te będą obiektywne, niedyskryminujące oraz stosowane do wszystkich objętych redukcją etatów nauczycieli.

W tym miejscu warto przypomnieć, że zmiany organizacyjne nie zawsze muszą prowadzić do zwolnienia nauczycieli z pracy. Dyrektor szkoły i organ prowadzący mają narzędzia, które pozwalają na zachowanie zatrudnienia przez nauczycieli. Przed wręczeniem nauczycielowi wypowiedzenia warto więc poszukać alternatywnych rozwiązań. Jakich? O tym przeczytasz w artykule „Zmiana warunków pracy nauczyciela – warunki, terminy i wzory dokumentów”.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy przyjęte przez dyrektora szkoły kryteria doboru do zwolnienia nauczycieli wymagają akceptacji związków zawodowych lub rady pedagogicznej,
  • jakie są akceptowane przez Sąd Najwyższy kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia,
  • czy posiadanie uprawnień emerytalnych może być podstawą wytypowania nauczyciela do zwolnienia z pracy;
  • czy nauczyciel kontraktowy musi być zwolniony z pracy przed nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym,
  • jakimi zasadami kierować się przy opracowywaniu kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql