Część etatu dla nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny w ramach reformy oświaty

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego
Data publikacji: 11 września 2017 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Nauczyciel został przeniesiony w stan nieczynny na podstawie przepisów likwidujących gimnazja. Pojawiła się jednak możliwość przydzielenia mu 5/18 etatu. Czy dyrektor ma obowiązek zaproponować te godziny nauczycielowi przebywającemu w stanie nieczynnym? Czy nauczyciel może odmówić powrotu do pracy?
Odpowiedź: Dyrektor nie ma obowiązku przywracać nauczyciela do pracy w trakcie stanu nieczynnego, w który został on przeniesiony w gimnazjum lub szkole z klasami dotychczasowego gimnazjum. Nauczyciel ma prawo odmówić powrotu do pracy bez żadnych konsekwencji dla jego stosunku pracy (art. 225 ust. 7 przepisów wprowadzających ustawę – Prawo oświatowe). 
Dyrektor nie musi proponować wolnych godzin nauczycielowi w stanie nieczynnym

W przypadku nauczycieli zatrudnionych w gimnazjach i szkołach z klasami dotychczasowego gimnazjum, inaczej niż w regulacji dotyczącej przenoszenia w stan nieczynny nauczycieli na podstawie Karty Nauczyciela, dyrektor nie ma obowiązku "przywrócenia" do pracy nauczyciela, nawet jeżeli powstanie możliwość kontynuacji zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Tym bardziej więc dyrektor nie ma takiego obowiązku w przypadku powstania możliwości kontynuacji zatrudnienia nauczyciela w niepełnym wymiarze.

Nauczyciel nie musi zgadzać się na powrót do pracy

Z drugiej strony, jeżeli nawet dyrektor przedstawi nauczycielowi taką propozycję, to nauczyciel nie musi je przyjmować. Odmowa powrotu do pracy w takim przypadku nie skutkuje przedwczesnym zakończeniem stanu nieczynnego i wygaśnięciem stosunku pracy (art. 225 ust. 7 i art. 227 Przepisów wprowadzających ustawę - Prawo oświatowe).

W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 do nauczycieli zatrudnionych w gimnazjum oraz w szkołach, w których są prowadzone klasy dotychczasowego gimnazjum nie stosuje się art. 20 Karty Nauczyciela.
Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel