Zwolnienie pracownika niepedagogicznego za nieobecności w pracy – czy to możliwe

Michał Kowalski
Data publikacji: 7 czerwca 2022 r.
Poleć znajomemu
Zwolnienie pracownika niepedagogicznego za nieobecności w pracy – czy to możliwe

Częste lub długotrwałe nieobecności pracownika rodzą konieczność organizacji zastępstw, przez co mogą zaburzać organizację pracy. Czy takiego pracownika można zwolnić? W jakich przypadkach? Odpowiedź w artykule.

Ochrona przed zwolnieniem w trakcie wypowiedzenia

Pracownik może być zwolniony bez wypowiedzenia w przypadku nieobecności w pracy (niezdolności do  z powodu choroby) trwającej dłużej niż:

  • 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
W czasie nieobecności w pracy pracownik korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem (art. 41 Kodeksu pracy).

Nieobecność jako przyczyna wypowiedzenia

Z drugiej strony nieobecność w pracy po jej zakończeniu mogą stać się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę z pracownikiem niepedagogicznym. Przyczyny te muszą być jednak uzasadnione. Kiedy zatem można powołać się na nieobecności pracownika jako przyczynę wypowiedzenia?

Co na to Sąd Najwyższy

Odpowiedzi dostarcza tu orzecznictwo. Otóż „nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczenia zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia, są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 1997 r. I PKN 422/97).

Kiedy nieobecność w pracy destabilizuje funkcjonowanie szkoły

W orzecznictwie Sądu Najwyższego dopuszczono więc rozwiązanie stosunku pracy z powodu:

  • nieprzewidzianych,
  • długotrwałych,
  • powtarzających się

nieobecności w pracy.

Sąd uznał bowiem, że takie nieobecności destabilizują funkcjonowanie zakładu pracy. Jeśli więc mamy do czynienia z nieobecnościami w pracy mającymi takie cechy, wówczas wypowiedzenie będzie uzasadnione.

Należy jednak każdorazowo zbadać okoliczności danego przypadku, aby w istocie stwierdzić, że nieobecności w pracy są dla pracodawcy destabilizujące.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql