Rezygnacja z wewnętrznej kontroli trzeźwości w szkole a akta osobowe 

Rezygnacja z wewnętrznej kontroli trzeźwości w szkole a akta osobowe 

Od 21 lutego 2023 r. dyrektor szkoły może wprowadzić wewnętrzną kontrolę trzeźwości pracowników. Nie ma jednak takiego obowiązku. Sprawdź, czy konieczne jest przekazanie pracownikom informacji o rezygnacji z wprowadzenia wewnętrznej kontroli trzeźwości i zamieszczenie jej w aktach osobowych oraz, czy w takim przypadku trzeba utworzyć nową część E akt osobowych.

Obowiązkowa informacja o wprowadzeniu kontroli trzeźwości w szkole

Zasady kontroli trzeźwości pracowników dyrektor szkoły określa układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub obwieszczeniu. Wprowadzenie wewnętrznej kontroli trzeźwości nie jest jednak obligatoryjne i dyrektorzy szkół nie muszą takiej regulacji wprowadzać. Jeżeli dyrektor decyduje się na wprowadzenie kontroli trzeźwości, to o tym fakcie obowiązany jest poinformować pracowników. Informacja przekazywana jest w sposób przyjęty w danej placówce, nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania (art. 221c § 10 i 11 Kodeksu pracy)..

Jeżeli dyrektor nie decyduje się na wprowadzenie zasad kontroli trzeźwości pracowników szkoły, to nie informuje ich o tym. Dyrektor informuje jedynie o wprowadzeniu kontroli trzeźwości w placówce.

 W części B akt osobowych potwierdzenie poinformowania pracownika o kontroli trzeźwości w szkole

Jeżeli u pracodawcy obowiązuje wewnętrzna kontrola trzeźwości, to w związku z zatrudnieniem pracownika objętego kontrolą trzeźwości pracodawca przekazuje temu pracownikowi przed dopuszczeniem go do pracy informacje o obowiązującej w placówce kontroli trzeźwości w postaci papierowej lub elektronicznej (art. 221c § 12 Kodeksu pracy). Potwierdzenie poinformowania zatrudnianego pracownika o wprowadzeniu kontroli trzeźwości pracowników zamieszcza się wówczas w aktach osobowych w części B (§ 3 pkt 2 lit. f tiret czwarty rozporządzenia MRPiPS z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej).

Jeżeli dyrektor szkoły rezygnuje z wprowadzania wewnętrznej kontroli trzeźwości pracowników, nie przekazuje takiej informacji ani obecnym, ani nowozatrudnianym pracownikom. Informuje się jedynie o wprowadzeniu tej kontroli.

Część E akt osobowych należy utworzyć w każdej szkole

Nawet jeśli w danej szkole nie została ustanowiona wewnętrzna kontrola trzeźwości, to dopuszczalne jest badanie trzeźwości pracownika szkoły przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego na żądanie pracodawcy lub pracownika (art. 221d § 3 Kodeksu pracy). Organ przeprowadzający badanie przekazuje pracodawcy i pracownikowi niedopuszczonemu do pracy informację w formie pisemnej, obejmującą imię i nazwisko osoby badanej oraz jej numer PESEL, a w przypadku jego braku - serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, datę, godzinę oraz minutę przeprowadzonego badania, a także jego wynik. W przypadku przeprowadzenia kilku pomiarów organ przeprowadzający badanie przekazuje informację o czasie przeprowadzenia pomiarów i wyniku każdego z nich (art. 221d § 10 Kodeksu pracy). W części E akt osobowych przechowuje się informację dotyczącą badania stanu trzeźwości pracownika przeprowadzonego przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (§ 3 pkt 5 lit. b rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej).

dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql