Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Archiwalny Raport specjalny: Zmiany w przepisach i nowe zadania dyrektora od 1 września 2012 r. - część III

To już trzecia część raportów dotyczących zmian w przepisach oświatowych od 1 września 2012 r. W pierwszej części zmian w nowym roku szkolnym pisaliśmy o nowej ramówce i związanych z nią nowych obowiązkach dyrektora, druga dotyczyła nowej podstawy programowej i zmian w zajęciach „wychowanie do życia w rodzinie”. Trzecia część zmian, dotyczy organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ostatni, czwarty raport będzie z kolei poświęcony  nowej strukturze szkolnictwa ponadgimnazjalnego oraz egzaminom potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Wszystkie teksty to całościowe kompendium wiedzy na temat nowych przepisów i związanych z nimi zadań dyrektora w roku szkolnym 2012/2013.

Archiwalny Raport specjalny: Zmiany w przepisach i nowe zadania dyrektora od 1 września 2012 r. - część II

W poprzedniej, pierwszej części zmian w nowym roku szkolnym pisaliśmy o nowej ramówce i związanych z nią nowych obowiązkach dyrektora. W tej części: nowa podstawa programowa i zmiany w zajęciach „wychowanie do życia w rodzinie”. Zebrane i uporządkowane w tabelkach nowe przepisy, zmiany, obowiązki i komentarze eksperta pozwolą łatwo, szybko i bez wątpliwości usystematyzować i wypełnić zadania.

Archiwalny Raport specjalny: Postępowanie na mianowanego krok po kroku

Przez cały rok komisje egzaminacyjne przeprowadzają egzaminy na stopień nauczyciela mianowanego. Poznaj 10 kroków, które musi wykonać organ prowadzący postępowanie na stopień nauczyciela mianowanego i pobierz 10 wzorów dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia egzaminu na mianowanego!

Archiwalny Sierpniowa rada bez dyrektora?

Do redakcji portalu zwrócił się dyrektor z prośbą o pomoc i poradę, jak postąpić w sytuacji, gdy ma powierzone stanowisko do 31 sierpnia -  od 1 września będzie w związku z tym nowy dyrektor, ale nie może przekazać nowemu dyrektorowi szkoły oraz poprowadzić rady sierpniowej ze względu na zwolnienie lekarskie. Sierpniową radę prowadzi dyrektor szkoły - to jest sytuacja standardowa. Kto jednak w sytuacji, gdy dyrektor np. podczas wakacji ulegnie wypadkowi, złamie nogę, zachoruje i nie może stawić się w szkole, ma poprowadzić zebranie rady? Czy osoba pełniąca funkcję dyrektora od 1 września 2012 r. może poprowadzić radę, zamiast obecnego dyrektora? Kto przekaże obowiązki i szkołę nowemu dyrektorowi?

Archiwalny Zajęcia wychowania fizycznego w łączonych klasach o starej i nowej podstawie programowej

Czytelnik zwrócił się z prośbą o pomoc w sytuacji konieczności połączenia zajęć WF-u w klasach o różnej podstawie programowej: „Od września 2012 r. w mojej placówce (technikum) będą oddziały realizujące starą podstawę programową oraz nową. Kwestia dotyczy godzin wychowania fizycznego. Ze względu na nieliczne klasy, dotychczas łączone były lekcje WF dziewczyn pomiędzy np. klasę II i IV. Czy w związku z wprowadzeniem nowej podstawy programowej takie rozwiązanie będzie możliwe? Tzn. przykładowe połączenie grup dziewczyn z kl. III (stara podstawa) i klasy I (nowa podstawa)”. Zapoznaj się z poradą eksperta z kuratorium - czy takie połączenie jest możliwe i na jakich warunkach.

Archiwalny "Wieczny uczeń" - czyli o możliwości skreślenia ucznia z listy uczniów

Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych często mają problem z “wiecznymi uczniami”. Uczniowie przeważnie w klasach trzecich są już pełnoletni, więc nie obejmuje ich obowiązek nauki. W praktyce jednak niektórym pełnoletnim uczniom "opłaca się" nie zdawać, aby otrzymywać alimenty. Warto zastanowić się nad problemem: czy jest przepis, który reguluje liczbę niepromowań; czy też uczeń może nie zdawać w nieskończoność? Co zrobić w sytuacji, gdy uczeń nie wykazuje żadnego zainteresowania nauką, czego efektem jest kolejny brak promocji (nieukończenie szkoły)? Czy w szczególnych przypadkach rada pedagogiczna ma prawo skreślić  z listy uczniów pełnoletniego ucznia, który powtarza klasę np. drugi, czy trzeci raz?

Archiwalny Raport specjalny: Sąd pracy - dyrektor szkoły vs nauczyciel

Wkrótce do szkoły zaczną napływać odwołania od wypowiedzenia umów o pracę nauczycieli.  Roszczenia nauczycieli bywają różnorodne, a Ty musisz być przygotowany na różne warianty, w tym na zmianę żądań nauczyciela w trakcie postępowania sądowego. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w postępowaniu przed sądem pracy, dowiedz się, jak ugodowo można zakończyć spór nauczyciela ze szkołą, a także jakie konsekwencje rodzi przywrócenie nauczyciela do pracy.

Archiwalny Raport specjalny: Organizacja przez szkołę wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży

Szkoły często organizują wyjazdy wakacyjne. Jak należy poprawnie przygotować taki wypoczynek: wynająć lokal, zorganizować zajęcia dla dzieci, zapewnić opiekę uczniom? Czy wystarczy zgoda rodziców, czy wypoczynek musi być organizowany jak kolonia letnia zgłaszana do kuratorium? Porady eksperta, zasady postępowania przy organizacji wyjazdu przez szkołę opisujemy w tym artykule!

Archiwalny Raport specjalny: Podsumowanie nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2011/2012

Jednym z obowiązkowych punktów podsumowującej rady pedagogicznej jest przedstawienie sprawozdania z nadzoru pedagogicznego oraz wniosków do dalszej pracy szkoły. Dobrze opracowane sprawozdanie będzie narzędziem doskonalenia pracy szkoły i rozwoju nauczycieli. Ponieważ od zeszłego roku rozporządzenie o nadzorze nie uległo zmianie, obowiązki dyrektora w tym zakresie również pozostają takie same. Dla przypomnienia i usystematyzowania zbieramy i porządkujemy informacje, wytyczne przydatne przy rocznym podsumowaniu nadzoru pedagogicznego.

Archiwalny Raport specjalny: Wniosek o urlop zdrowotny a wypowiedzenie stosunku pracy nauczyciela

Nauczyciele, by uchronić się przed zwolnieniem z pracy często w okresie majowych zmian kadrowych w szkołach udają się na zwolnienia lekarskie i przedstawiają orzeczenie o konieczności udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Przedstawimy 3 sytuacje i rekomendowane rozwiązania na podstawie orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty