Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo i opieka

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z bezpieczeństwem dzieci w przedszkolu. Eksperci odpowiadają m.in. na takie pytania: jak zorganizować dowóz dzieci do placówki, jak zadbać o bezpieczeństwo na wycieczkach, jakie procedury wprowadzić na wypadek różnych zdarzeń losowych. Poznaj obowiązki dyrektora związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków w placówce publicznej, jak i niepublicznej.

Archiwalny Są wśród nas - oswoić epilepsję

Dzieciom chorym na epilepsję trzeba zapewnić odpowiednie warunki opieki i nauczania oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jak postępować z uczniem, który przechodzi atak padaczki, na co uczulić nauczycieli, jak zapobiegać napadom i jak współpracować z rodzicami chorych dzieci - zagadnienia te zazwyczaj budzą niepokój i wątpliwości. Podpowiadamy, jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo dzieci, odpowiednią współpracę z rodzicami a dzięki temu o własny spokój.

Archiwalny Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych radzi, jak bezpiecznie korzystać z Internetu

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób Twoje dziecko korzysta z Internetu, narażasz je na cyberprzemoc, a całą rodzinę na utratę danych i związaną z tym kradzież tożsamości.

Archiwalny Wypadek dziecka, czyli co może dyrektor?

Dziecko w czasie zajęć w przedszkolu lub poza nim może ulec wypadkowi, nawet wtedy, gdy zarówno dyrektor przedszkola, jak i nauczyciele bezpośrednio opiekujący się grupą dopełnili wszystkich obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Sprawdź, jak należy postępować, gdy rodzice stwarzają trudności w związku z udzieleniem pomocy medycznej dziecku.

Archiwalny Przedszkolne place zabaw bez ryzyka

Dyrekcja przedszkola stara się zazwyczaj, aby przedszkolny plac zabaw był miejscem bezpiecznym. Często jednak napotyka opór ze strony gminy w zrozumieniu potrzeb inwestycyjnych związanych z naprawą i wymianą zużywającego się sprzętu. Tymczasem dzieci korzystające z placu zabaw powinny być nie tylko bezpieczne, ale także nieskrępowane przesadną ilością zakazów. Ryzyko powinno być przewidywalne dla użytkowników, a poważne zagrożenia eliminowane.

Archiwalny Bezpieczny wyjazd na wycieczkę

Szczególną formą wyjścia poza teren przedszkola są wycieczki połączone z przejazdem autokarem do miejsca docelowego. Dla dzieci jest to dodatkowa atrakcja, ale dla dyrektora i wychowawców poważny obowiązek i odpowiedzialność. Przypominamy, jakie są zadania dyrektora placówki, kierownika wycieczki oraz opiekunów. Omawiamy podstawowe zasady zapewnienia dzieciom opieki w autokarze i podczas postoju.

Archiwalny Bezpieczne wyjście poza teren przedszkola

Dokładne uregulowanie spraw związanych z pobytem dzieci poza przedszkolem zapewnia ochronę przed grożącymi im niebezpieczeństwami i zwiększa zaufanie rodziców do placówki.

Archiwalny Wypadek w przedszkolu - zastrzeżenia do protokołu powypadkowego

Pytanie: Rodzice przedszkolaka, który uległ wypadkowi w przedszkolu, złożyli zastrzeżenia do protokołu powypadkowego. Czy należy w takiej sytuacji powołać kolejny zespół powypadkowy do ponownego zbadania okoliczności wypadku?

Archiwalny Sześciolatek grozi samobójstwem - zasady postępowania

Pytanie: Sześcioletni przedszkolak w rozmowach z kolegami mówił, że jeśli jego rodzice się rozwiodą, to on popełni samobójstwo. Próbowałam skontaktować się z rodzicami dziecka, ale niestety unikają oni kontaktu z placówką. W jaki sposób interweniować, by nie dopuścić do tragedii? Jak powinnam współpracować z rodzicami, którzy unikają kontaktu z przedszkolem?

Archiwalny „Zielone przedszkole” - organizacja przewozu i opieki medycznej

Pytanie: W maju dzieci z naszego przedszkola wyjeżdżają na "Zielone przedszkole" - od poniedziałku do piątku. Czy autokar przewożący dzieci musi mieć pasy dla pasażerów i czy obecnie jest to wymagane prawnie? Przewoźnik tych pasów nie posiada. Kto zapewnia tym dzieciom opiekę medyczną? Czy przedszkole powinno uzgodnić to z przychodnią lekarską w miejscu wypoczynku, czy należy to do właściciela ośrodka wypoczynkowego? Czy właścicielka ośrodka prawidłowo sugeruje tzw. "dogadanie się" z jakimś lekarzem w przychodni co do zbadania dzieci w razie choroby?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel