Zakaz realizacji nadgodzin a udział w projekcie unijnym

Dariusz Skrzyński

Dariusz Skrzyński

Prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego
Data publikacji: 5 grudnia 2017 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Od września 2018 r. wicedyrektorzy nie będą mogli realizować godzin ponadwymiarowych. Czy w związku z tym nie będą także mogli brać udziału w projektach unijnych, skoro za projekty wypłacane jest wynagrodzenie jak za nadgodziny?
Odpowiedź: Wicedyrektor będzie mógł prowadzić zajęcia z uczniami w ramach projektu UE. Nowelizacja Karty Nauczyciela nie wpływa na to prawo, bowiem te godziny w projekcie nie są godzinami ponadwymiarowymi. Zmiany w Karcie dotyczą zakazu realizowania godzin ponadwymiarowych przez nauczycieli na stanowiskach kierowniczych przy posiadaniu zniżki godzin.
Godziny projektu to nie godziny ponadwymiarowe

Jeżeli pracodawca w projekcie UE jest szkoła i chce zatrudnić własnych nauczycieli do projektu należy zastosować art. 35a Karty Nauczyciela, czyli powierzyć dodatkowe godziny nauczycielem. Nie są to godziny wchodzące do pensum, ani ponadwymiarowe. Godziny są płatne jak za godziny ponadwymiarowe, ale formalnie nimi nie są. Zatem nie może mieć do nich zastosowanie zakaz przydzielania godzin ponadwymiarowym nauczycielom na stanowiskach kierowniczych posiadających zniżki godzin.

Dariusz Skrzyński

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel