Pytanie: W szkole są skargi na nauczyciela i słabe wyniki jego nauczania. Czy dyrektor, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, może chodzić na obserwację lekcji tego nauczyciela przynajmniej raz w tygodniu? Czy są jakieś wytyczne i regulacje prawne, jak często obserwacja może być przeprowadzona i jakie zastosować metody?
W trakcie procesu planowania ewaluacji należy określić cel ewaluacji i sposoby wykorzystania jej wyników, ustalić odbiorców ewaluacji, rozpoznać jakimi zasobami dysponuje przedszkole, zdecydować o przedmiocie ewaluacji i wyznaczyć jej wykonawców. Na koniec konieczne jest podsumowanie i sformułowanie wniosków.
Pytanie: W planie nadzoru pedagogicznego zaplanowano przeprowadzenie obserwacji lekcji u jednego z nauczycieli w kwietniu. Do chwili obecnej nauczyciel nie zaproponował mi uczestniczenia w zajęciach. Jakie skutki prawne wywołuje zaistniała sytuacja?
Pytanie: Czy jest wzór arkusza obserwacji zajęć w przedszkolu. Jeśli tak, to jak powinien wyglądać?
Pytanie: Jaką karę należy zastosować wobec nauczyciela, który nie realizuje wniosków i wskazań dyrektora dotyczących nadzoru pedagogicznego?
Na wniosek obywatela dyrektor przedszkola musi udostępnić informacje publiczne, które nie są dostępne w BIP. Ma na to 14 dni, chyba że jakaś informacja może być podana niezwłocznie. W taki przypadku dyrektor nie powinien zwlekać. W tabeli przedstawiono na jakich zasadach należy udostępnić poszczególne informacje.
Zaangażowanie nauczycieli w doskonalenie pracy przedszkola daje realną szansę na poprawę jego funkcjonowania w obszarach, które tego najbardziej wymagają. Przyznanie radzie pedagogicznej kompetencji związanych z wykorzystaniem wyników nadzoru pedagogicznego może jednak stwarzać trudności, dlatego na przykładach wyjaśniamy, jak wykorzystywać w praktyce.
Dyrektor przedszkola podsumowując pracę w I półroczu, powinien odnieść się zarówno do wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego, jak i przedstawić informacje o działalności przedszkola. Przygotowując wnioski z nadzoru, należy przeprowadzić analizę dokumentacji nadzoru oraz zebrać informacje od osób odpowiedzialnych za różne aspekty pracy. Podpowiadamy, jak prawidłowo podsumować pracę przedszkola w I półroczu.
Nauczyciele są grupą szczególnie narażoną na choroby zawodowe, np. związane z obciążeniem narządu głosu. Obowiązkiem dyrektora jest dbanie o odpowiednią profilaktykę wśród pracowników pedagogicznych, która zmniejsza ryzyko choroby u nauczyciela.
W przypadku naruszenia przez nauczyciela obowiązków dyrektor, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, ma różne możliwości zdyscyplinowania go, począwszy od uwzględnienia tego w ocenie pracy nauczyciela, poprzez nieprzyznanie mu dodatku motywacyjnego, aż po odpowiedzialność dyscyplinarną.