Dalsze losy wicedyrektora szkoły podstawowej, do której zostanie włączone gimnazjum

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Data publikacji: 9 czerwca 2017 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Z dniem 1 września gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej. Szkoła liczy 14 oddziałów, dlatego jest utworzone stanowisko wicedyrektora szkoły. Co z obecnym wicedyrektorem szkoły podstawowej?
Odpowiedź: W szkole podstawowej musi pozostać co najmniej jedno stanowisko wicedyrektora. Z drugiej strony wszyscy wicedyrektorzy i nauczyciele zajmujący inne stanowiska kierownicze muszą zostać odwołani z dniem 31 sierpnia 2017 r.

Obligatoryjne odwołanie wicedyrektorów w przypadku włączenia gimnazjum

Wicedyrektorów i nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w szkole podstawowej oraz dotychczasowym gimnazjum, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego, odwołuje się ze stanowiska z końcem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, z początkiem którego następuje włączenie gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej (art. 238 ust. 4 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe). Z cytowanego przepisu wynika, że zarówno dyrektor szkoły podstawowej jak i dyrektor gimnazjum muszą odwołać ze stanowisk kierowniczych wszystkich dotychczasowych wicedyrektorów i nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w gimnazjum oraz w szkole podstawowej.

W przypadku włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej zarówno wicedyrektorzy szkoły podstawowej, jak i gimnazjum muszą stracić funkcje kierownicze.

Jest to obowiązek dyrektora, tym samym żaden z nauczycieli (z wyjątkiem samego dyrektora szkoły podstawowej) w przypadku włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej nie może kontynuować sprawowania funkcji kierowniczej.

Stanowisko wicedyrektora nie zostanie jednak zlikwidowane

Z uwagi na liczbę oddziałów w szkole podstawowej stanowisko wicedyrektora nie może jednak zostać zlikwidowane. W związku z tym w dniu 1 września konieczne będzie powołanie nauczyciela na stanowisko nauczyciela. Nie ma przeszkód, aby był to ten sam nauczyciel, który sprawował funkcję wicedyrektora w jednej ze szkół.

Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel