Godziny do dyspozycji dyrektora – jak zaplanować od września 2026

Godziny do dyspozycji dyrektora – jak zaplanować od września 2026

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania wprowadziła istotną zmianę w organizacji nauczania w szkołach podstawowych – 6 godzin do dyspozycji dyrektora w cyklu klas IV–VIII. Oznacza to, że te 6 godzin uwzględnia się przyszłym roku szkolny w klasie IV - mając na uwadze planowanie całego etapu edukacyjnego. Sprawdź, na jakie zajęcia można je przeznaczyć oraz jakie obowiązki organizacyjne się z tym wiążą.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Dla kogo 6 godzin do dyspozycji dyrektora
  • Na jakie zajęcia można przeznaczyć godziny dyrektorskie
  • Jak rozłożyć godziny dyrektorskie w poszczególnych klasach
  • Jak wykorzystać godziny dyrektorskie do przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty

Nowość: 6 godzin do dyspozycji dyrektora szkoły

W nowym ramowym planie nauczania dla klas IV–VIII szkoły podstawowej przewidziano łącznie 6 godzin do dyspozycji dyrektora szkoły na cały pięcioletni okres nauczania. Dyrektor może przeznaczyć te godziny na: 

  • zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności zajęcia związane z kształtowaniem aktywności i kreatywności uczniów, 
  • w przypadku szkoły podstawowej - również na zajęcia rozwijające kompetencje fundamentalne uczniów: językowe, matematyczne, cyfrowe i ruchowe (nowa kategoria zajęć). 

Nowy ramowy plan nauczania wchodzi etapami

Należy pamiętać, że nowy ramowy plan nauczania (zawierający m.in. zapis o kompetencjach fundamentalnych) wchodzi w życie etapami: 

  • w roku szkolnym 2026/2027 stosuje się go obowiązkowo w klasach IV,
  • w klasach V–VIII w roku szkolnym 2026/2027 stosuje się jeszcze ramowy plan nauczania w brzmieniu dotychczasowym. 

Choć 6 godzin dyrektorskich dotyczy całego cyklu, nowe przepisy wprowadzają dodatkowe wymogi dotyczące czasu pracy z uczniami w klasach IV–VIII, które dyrektor musi uwzględnić: 

  • Bezpieczeństwo w ramach zajęć z wychowawcą: W klasach IV–VIII należy przeznaczyć co najmniej 1 godzinę zajęć z wychowawcą w miesiącu na rozwijanie umiejętności dotyczących bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrożeń (w czasie pokoju i wojny). 
  • Blokowanie zajęć: W klasach IV–VI zajęcia praktyczno-techniczne muszą być zestawiane w rozkładzie w dwugodzinnych blokach, a zajęcia przyrody w blokach co najmniej dwugodzinnych. 
  • Tydzień projektowy: Od roku szkolnego 2026/2027 dyrektor może (a w kolejnych latach, zgodnie z harmonogramem, będzie musiał) zorganizować tzw. tydzień projektowy. W tym czasie nie odbywają się tradycyjne lekcje (z wyjątkiem WF, religii/etyki, edukacji zdrowotnej i zajęć specjalistycznych), a uczniowie realizują międzyprzedmiotowe projekty edukacyjne. 
Podsumowując, w nowym stanie prawnym dyrektor zyskuje konkretne wytyczne, by 6 godzin do swojej dyspozycji wykorzystać np. na wzmacnianie kompetencji fundamentalnych (językowych, matematycznych, cyfrowych i ruchowych) uczniów. 

Przykładowe rozkłady zajęć w klasach IV-VIII

Kwestia godzin do dyspozycji dyrektora powinna być dobrze przemyślana i w zależności od ustalonych potrzeb uczniów i priorytetów szkoły należy je przeznaczyć odpowiednio. Możliwe są różne rozwiązania – można zaplanować rozkład koncentrujący się na klasach IV–VI:

  • wykorzystanie większości godzin na początku etapu edukacyjnego,  
  • cele: adaptacja, wyrównywanie poziomu, kompetencje podstawowe.  

Można zaplanować rozkład koncentrujący się na klasach VII–VIII: 

  • wsparcie przygotowania do egzaminu ósmoklasisty,  
  • zajęcia z języka polskiego, matematyki, języka obcego.  

Można zaplanować np. rozkład równomierny (IV–VIII):

  • po 1 godzinie w wybranych klasach,  
  • zapewnienie ciągłości wsparcia edukacyjnego. 

Propozycja wykorzystania godzin do dyspozycji dyrektora – koncentracja na kompetencjach fundamentalnych

Priorytet: Łącząc potrzebę odciążenia uczniów z koniecznością rzetelnego przygotowania do egzaminu ósmoklasisty, optymalny plan rozłożenia 6 godzin dyrektorskich (przewidzianych na cykl klas IV–VIII) zakłada stopniowe zwiększanie wsparcia przy jednoczesnym wykorzystaniu najmniej obciążonych lat nauki. Poniższa propozycja wykorzystuje nowe kategorie kompetencji fundamentalnych (językowych, matematycznych, cyfrowych i ruchowych) do celów egzaminacyjnych.

Rozkład 6 godzin dyrektorskich (2026–2031)

Klasa

Liczba godzin

Rodzaj zajęć (kompetencje fundamentalne)

Łączny wymiar godzin (z obowiązkowymi)

Cel i korzyści

IV

1

Cyfrowe (Informatyka+)

27

Wczesne wykształcenie sprawności cyfrowej niezbędnej do nauki we wszystkich klasach.

V

1

Matematyczne

28

Budowanie solidnych podstaw logicznych przed trudniejszym programem klas VII-VIII.

VI

1

Językowe (Polonistyczne)

29

Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i pisania tekstów argumentacyjnych.

VII

1

Językowe

(Język obcy)

32

Intensywne wsparcie drugiego przedmiotu egzaminacyjnego w najbardziej obciążonym roku.

VIII

2

Matematyczne (1h)

Językowe

(1h - j. polski)

31

Bezpośredni trening egzaminacyjny z dwóch kluczowych przedmiotów przed końcem szkoły.

Suma

6

     

Korzyści:

1. Rozsądny start w klasie IV: Dodanie tylko 1 godziny (łącznie 27) pozwala uczniom płynnie przejść z edukacji wczesnoszkolnej do systemu przedmiotowego, dając im jednocześnie nowoczesne narzędzia cyfrowe do nauki innych przedmiotów.

2. Równowaga w klasie VII i VIII: Choć klasa VII jest najbardziej obciążona (31 godzin obowiązkowych), dodanie tam tylko jednej godziny dyrektorskiej zapobiega skrajnemu zmęczeniu. Największe wsparcie (2 godziny) trafia do klasy VIII, gdzie uczniowie kończą realizację materiału i potrzebują czasu na powtórki egzaminacyjne.

3. Ciągłość rozwoju kompetencji: Plan obejmuje wszystkie trzy przedmioty egzaminacyjne (polski, matematyka, język obcy) oraz kompetencje cyfrowe, co jest zgodne z nowym katalogiem zajęć dyrektorskich.

Dodatkowe elementy organizacji pracy szkoły (wg nowych przepisów)

Aby ten plan był jeszcze mniej obciążający, należy wykorzystać inne zmiany wprowadzone rozporządzeniem:

Tydzień projektowy bez lekcji: Dyrektor może zorganizować tydzień projektowy, podczas którego uczniowie realizują projekty międzyprzedmiotowe. To idealny czas na interdyscyplinarne powtórki do egzaminu w formie praktycznej (np. projekt "Statystyka wokół nas" łączący matematykę i informatykę), co odbywa się bez tradycyjnego siedzenia w ławkach.

Blokowanie zajęć: W klasach IV–VI zajęcia przyrody (min. 2h) oraz praktyczno-techniczne (2h) muszą być łączone w bloki. Pozwala to na zmniejszenie liczby przedmiotów, do których uczeń musi przygotować się danego dnia, tworząc "miejsce" na godzinę dyrektorską.

Bezpieczeństwo na godzinie z wychowawcą: Pamiętaj o obowiązku przeznaczenia co najmniej 1 godziny w miesiącu na zajęcia o bezpieczeństwie w ramach godzin z wychowawcą. Można to połączyć z elementami kompetencji cyfrowych (bezpieczeństwo w sieci) lub ruchowych (np. pierwsza pomoc).

Tak skonstruowany plan powinien zapewnić pełną realizację celów egzaminacyjnych przy zachowaniu higieny pracy uczniów.

Wersja audio wygenerowana z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji z 12 marca 2026 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2026 r., poz. 380) 
Przemysław Ogonowski 

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Educado Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql