Utworzenie klasy integracyjnej w ostatniej klasie cyklu kształcenia

Marzenna Czarnocka

Marzenna Czarnocka

Data publikacji: 16 sierpnia 2012 r.
Poleć znajomemu
Dokument archiwalny
Pytanie: Jestem dyrektorem Integracyjnej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi w Zespole Szkół. Czy w nowym roku szkolnym 2012/2013 mogę utworzyć w trzeciej klasie gimnazjum klasę integracyjną (wymagana ustawowo liczba uczniów z aktualnymi orzeczeniami - troje) i wykazać ją do SIO? Moja niepewność jest spowodowana tym, iż ta klasa w pierwszej i drugiej klasie gimnazjum była klasą ogólną, ponieważ nie miała wymaganej liczby z orzeczeniami (w pierwszym roku - jeden uczeń, w drugim roku - dwoje uczniów). W nowym roku szkolnym dojdzie uczeń z orzeczeniem i klasa spełni wymogi prawne. Czy można taką klasę powołać w ostatniej klasie cyklu kształcenia? Jakie są ewentualne procedury? Czy wystarczą tylko aktualne orzeczenia i mogę natychmiast powołać klasę integracyjną?
W wypadku przedstawionym w pytaniu powołanie oddziału integracyjnego oznacza zmiany w organizacji tak, by zapewnić odpowiednią liczbę uczniów pełnosprawnych oraz wsparcie nauczyciela wspomagającego. Może to pociągać za sobą konieczność przeniesienia niektórych uczniów do innych oddziałów, co z punktu widzenia ich funkcjonowania emocjonalnego może negatywnie wpływać na uczniów oraz może być powodem niezadowolenia rodziców.

Pozostało jeszcze 68 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24h/dobę)
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h )
E-szkolenia, webinaria na żywo i bazę ponad 700 narzędzi

Sprawdź, co oferuje Portal Oświatowy »
Uzyskaj dostęp do portalu »

Jeśli posiadasz już konto - zaloguj się:

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel