Dalsze losy wicedyrektorów w obliczu nadchodzącej reformy oświaty

Leszek Zaleśny

Leszek Zaleśny

Ekspert w zakresie prawa oświatowego i specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą
Data publikacji: 27 lutego 2017 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Jakie regulacje odnośnie wicedyrektorów obowiązują w nowych przepisach reformujących system oświaty?
Odpowiedź: Zgodnie z nową ustawą Prawo Oświatowe, od 1 września 2017 r. obowiązuje zasada tworzenia stanowiska wicedyrektora w szkole, która liczy co najmniej 12 oddziałów. Dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego szkołę, może jednak tworzyć dodatkowe stanowiska wicedyrektorów. Pamiętać trzeba też o regulacjach przejściowych.
Powołanie wicedyrektora, jeżeli w szkole będzie co najmniej 12 oddziałów

Według nowej ustawy w szkole, która liczy co najmniej 12 oddziałów, będzie tworzone stanowisko wicedyrektora. Ponadto dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego szkołę, może tworzyć dodatkowe stanowiska wicedyrektorów (art. 97 ust. 1-2 Prawa oświatowego). Jeżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora lub inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich będzie dokonywał dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej (art. 64 ust. 1 ustawy - Prawa oświatowego).

W szkole, która liczy co najmniej 12 oddziałów, tworzy się stanowisko wicedyrektora. Dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego szkołę, może tworzyć dodatkowe stanowiska wicedyrektorów.
Regulacje przejściowe stosowane w razie przekształcenia lub włączenia gimnazjum

W przypadku przekształcania szkół (na przykładzie szkoły podstawowej) z dniem 1 września 2017 r. wicedyrektor lub wicedyrektorzy dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej staną się wicedyrektorem lub wicedyrektorami ośmioletniej szkoły podstawowej i będą zajmować to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono im to stanowisko w dotychczasowej sześcioletniej szkole podstawowej (art. 235 ust. 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe). Natomiast w razie włączenia gimnazjum do którejś ze szkół wymienionych w ustawie (na przykładzie szkoły podstawowej) z dniem 1 września 2017 r. dyrektor dotychczasowego gimnazjum, prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego, z dniem włączenia gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej, stanie się wicedyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej i będzie zajmował to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowego gimnazjum (art. 238 ust. 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe). W takiej sytuacji wicedyrektorzy w szkole podstawowej oraz dotychczasowym gimnazjum, zostaną odwołani się z dniem 31 sierpnia 2017 r (art. 238 ust. 4 ustawy przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe).

Leszek Zaleśny

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel