Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu wymaga nie tylko dużej wiedzy, lecz także śledzenia aktualnych zmian w przepisach prawnych. W ostatnich latach w tej kwestii bardzo dużo się zmienia, a w placówkach przybywa dzieci z orzeczeniami i opiniami. W tym miejscy znajdziesz informacje dla przedszkoli publicznych i niepublicznych, jak postępować w sytuacji, gdy do przedszkola dostarczone zostanie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, jak zorganizować rewalidację dla dziecka, a także wiele innych. Dodatkowo umieściliśmy tu również porady dotyczące wczesnego wspomagania rozwoju.

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w trakcie roku szkolnego w przedszkolu

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w trakcie roku szkolnego – zadania przedszkola

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego stanowi podstawę do objęcia dziecka kształceniem specjalnym. Dotyczy to zarówno przedszkola publicznego, jak i niepublicznego. Warto przeanalizować, jakie kroki musi podjąć przedszkole publiczne po otrzymaniu orzeczenia, aby móc zatrudnić dodatkowego nauczyciela i zorganizować wsparcie. A jakie kroki musi podjąć przedszkole niepubliczne, aby otrzymać dotację na dziecko niepełnosprawne.

Czy przedszkole musi wydać zaświadczenie do poradni psychologiczno-pedagogicznej

Pytanie: W przedszkolu trwa rekrutacja. Rodzice, którzy starają się o orzeczenie o kształceniu specjalnym dla swoich dzieci, proszą o zaświadczenie do poradni psychologiczno-pedagogicznej, że dzieci są zgłoszone do przedszkola bądź są przyjęte do przedszkola. Poradnia od tego zaświadczenia uzależnia wydanie orzeczenia o kształceniu specjalnym. Czy poradnia ma prawo żądać takiego zaświadczenia z przedszkola?

Niska frekwencja dziecka na zajęciach rewalidacyjnych a wydatki związane z wynagrodzeniem nauczyciela

Pytanie: Dziecko z orzeczeniem ze względu na częste zachorowania nie przychodzi na planowe zajęcia rewalidacyjne. Frekwencja wynosi trochę ponad 50%. Czy takie nieobecności powinny być usprawiedliwiane? Czy przy kontroli możliwe będą podważenie wydatku związanego z wynagrodzeniem nauczyciela, który jest w gotowości do prowadzenia tych zajęć?

Czy współpraca pedagoga specjalnego z dziećmi wymaga zgody rodziców

Pytanie: W związku z wprowadzeniem stanowiska pedagoga specjalnego w przedszkolu, czy jest wymagana zgoda rodziców na współpracę pedagoga specjalnego z dziećmi?

Przejście dziecka do innego przedszkola – czy wydać dokumenty związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną

Pytanie: Rodzice przenieśli dziecko do innego przedszkola (dziecko 7-letnie, odroczone). W dokumentacji przedszkola znajdują się dostarczane przez rodziców i wpisane do książki korespondencji: opinie psychologów, lekarzy, decyzja dyrektora szkoły podstawowej o odroczeniu obowiązku szkolnego itp. Rodzic zażądał zwrotu tych dokumentów i złożył wniosek o zapomnienie danych osobowych (RODO). Czy dokumenty należy na podstawie złożonego przez rodzica wniosku wydać?

Terapia logopedyczna dziecka przedszkolnego – grupowo czy indywidualnie

Pytanie: Czy przedszkole ma obowiązek realizacji wskazania zawartego w opinii wydanej przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, tj. wskazanie do indywidualnej terapii logopedycznej? Czy może zapewnić dziecku zajęcia logopedyczne w grupie do 4 osób?

Dziecko z orzeczeniem w przedszkolu niepublicznym – zadania dyrektora i nauczycieli

Dziecko z orzeczeniem w przedszkolu niepublicznym – zadania dyrektora i nauczycieli

W przypadku, gdy do niepublicznego przedszkola uczęszcza dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, należy nie tylko dokonać wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka oraz opracować dla niego IPET. Należy także zapewnić mu wsparcie ze strony dodatkowo zatrudnionego nauczyciela lub pomocy nauczyciela, odpowiednio do występującej u dziecka niepełnosprawności, z uwzględnieniem zaleceń zawartych w orzeczeniu. Przepisy zawarte w rozporządzeniu MEN z 9 sierpnia 2017 r. stosuje się odpowiednio do przedszkoli niepublicznych.

Jaką dokumentację powinien prowadzić terapeuta pedagogiczny w przedszkolu

Pytanie: Od początku miesiąca zatrudniam na 10 godzin w tygodniu terapeutę pedagogicznego. Prowadzi 3 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, które wpisuje w stosowny dziennik, ale pozostałą część czasu pomaga w grupie, wspiera nauczyciela. Czy te godziny też powinien dokumentować?

Czy można wydać orzeczenie z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym dla dziecka w wieku przedszkolnym

Pytanie: Czy można dziecku w przedszkolu realizującym roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne wydać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym?

Wdrożenie zaleceń uwzględnionych w orzeczeniu o kształceniu specjalnym – w jakim czasie

Pytanie: Jaki czas ma przedszkole niepubliczne na wdrożenie zaleceń uwzględnionych w orzeczeniu o kształceniu specjalnym od momentu przedstawienia przez rodziców informacji, że dziecko posiada orzeczenie? Czy w okresie lipiec-sierpień zajęcia również muszą być realizowane?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty