Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

Nauczyciele pracujący za granicą powinni mieć umowy na czas nieokreślony

Do sejmu skierowano poselski projekt ustawy zmieniającej art. 10 Karty Nauczyciela. Proponuje się w nim zmianę zasad zatrudniania nauczycieli w placówkach oświatowych prowadzonych w celu kształcenia dzieci polskich czasowo przebywających za granicą.

Nowe zasady rekrutacji przyjęte przez Radę Ministrów

Nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Ustawa wprowadza ponadto: możliwość zatrudniania w przedszkolach specjalistów (np. do prowadzenia zajęć dodatkowych), zakaz proponowania szkołom jakichkolwiek korzyści przy wyborze podręczników, korzystniejsze dla rodziców zasady organizacji zajęć świetlicowych w szkołach oraz doprecyzowanie zasad przekazywania zadań oświatowych przez samorząd.

Podział subwencji oświatowej na 2014 rok

Około 2,5% wzrostu kwoty części oświatowej subwencji ogólnej przypadającej na jednego ucznia - szacuje MEN w projekcie rozporządzenie dzielącego środki subwencji. Oznacza to, że w przyszłym roku kwota przeznaczona na jednego ucznia ma wzrosnąć o 126 zł.

ZNP: Proponowane zmiany w Karcie Nauczyciela są nie do przyjęcia

Destabilizacja zawodu nauczyciela, obniżenie jego społecznej rangi oraz pogorszenie sytuacji materialnej nauczycieli - takie skutki zmian w Karcie Nauczyciela widzi Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zdaniem ZNP, resort edukacji, zmieniając Kartę, kieruje się wyłącznie względami ekonomicznymi, nie dbając o jakość kształcenia. Za najgroźniejsze w skutkach dla statusu zawodowego nauczycieli ZNP uważa zmiany dotyczące postepowań dyscyplinarnych i awansowych. Projekt ustawy zmieniającej został negatywnie oceniony przez ten związek zawodowy - sprawdź szczegóły.

Od stycznia tylko 33% ulgi dla nauczycieli na przejazdy

Od 1 stycznia 2014 r. nauczyciele przedszkoli zyskają prawo do legitymacji służbowej oraz zniżki na przejazdy komunikacją publiczną. Nauczyciele innych placówek, którzy dotychczas korzystali z 37%-owej zniżki, od nowego roku zapłacą za przejazdy więcej. 29 października senat przyjął zmiany w przepisach o ulgowych przejazdach.

Ustawa "sześciolatkowa" podpisana przez Prezydenta

11 października 2013 r. Prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą połowa sześciolatków z rocznika 2008 pójdzie do szkoły już 1 września 2014 roku.

Zamrożone pensje, świadczenie urlopowe nauczycieli i odpis na ZFŚS

Przyjęta przez sejm ustawa okołobudżetowa pozbawia nadziei, że w 2014 roku nauczyciele otrzymają wyższe wynagrodzenia i świadczenia socjalne. Zarówno odpis na ZFŚŚ, jak i świadczenie urlopowe oraz wynagrodzenie zasadnicze zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie.

Stanowisko kuratora albo mandat radnego - sejm przyjął zmianę ustawy

Stanowisko kuratora i wicekuratora nie będzie mogło być łączone z mandatem radnego - tak zdecydował sejm. Przepisy przejściowe gwarantują zachowanie praw nabytych do dnia wygaśnięcia mandatu.

Senat za 6-latkami w szkole

20 września 2013 r. senat przyjął nowelizację ustawy o systemie oświaty, która m.in. obliguje wszystkie sześciolatki urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku. do pójścia do szkoły 1 września 2014 r.

Urlop zdrowotny w placówkach opiekuńczo - wychowawczych tylko do końca roku

Od 1 stycznia 2014 r. nauczyciele placówek opiekuńczo-wychowawczych staną się pracownikami samorządowymi i stracą prawo do przywilejów nauczycielskich, takich jak urlop dla poratowania zdrowia, krótszy czas pracy czy dłuższe urlopy wypoczynkowe. Poznaj stanowisko ministerstwa pracy w sprawie statusu nauczycieli tych placówek po 31 grudnia 2013 roku. Sprawdź, czy urlop zdrowotny rozpoczęty w 2013 roku będzie mógł być kontynuowany na dotychczasowych zasadach.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty