Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

Sześciolatki jedną nogą w szkole - sejm przyjął zmiany w ustawie o systemie oświaty

30 sierpnia 2013 r. sejm przyjął tzw. ustawę sześciolatkową, która przewiduje, że już od roku szkolnego 2014/2015 sześciolatki urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku obowiązkowo pójdą do szkoły. Docelowo, od 1 września 2015 roku wszystkie dzieci sześcioletnie będą objęte obowiązkiem szkolnym.

Rekrutacja do szkół i przedszkoli - projekt rozporządzenia

Trzy grupy kryteriów branych pod uwagę przy rekrutacji do publicznych placówek, obowiązujący na terenie całego kraju, jednolity sposób przeliczania na punkty niektórych z nich,  możliwość przyjęcia do przedszkola dzieci niezamieszkałych na terenie gminy dopiero, gdy po rekrutacji dzieci mieszkańców gminy okaże się, że są wolne miejsca - takie zmiany w rekrutacji ma wprowadzić nowelizacja przepisów.

Choroba niani - jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Od 13 lipca 2013 r. choroba dziennego opiekuna lub niani, opiekujących się dzieckiem pracownika, usprawiedliwia jego nieobecność w pracy z zachowaniem prawa do zasiłku. Wątpliwości budzi jednak brak przepisów regulujących, jakie dokumenty powinien przedłożyć pracownik, by usprawiedliwić swoją nieobecność z tego powodu. Poznaj stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie!

Godzin wczesnego wspomagania nie będzie więcej

Mimo apelu Rzecznika Praw Dziecka, resort edukacji nie planuje zwiększenia liczby godzin wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w placówkach oświatowych. Od 1 września 2013 r. ma jedynie poszerzyć się katalog placówek, w których organizowane jest wczesne wspomaganie.

Budżet państwa opłaci składki za czas opieki nad dzieckiem

Od 1 września 2013 r. osoby bezrobotne, pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, samozatrudnione oraz rolnicy opiekujący się dziećmi będą mieli opłacone przez budżet państwa składki ubezpieczeniowe - Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmieniającą ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych.

SIO - najczęstsze błędy użytkowników

Szkoły próbują przesłać dane o uczniach i nauczycielach do SIO, lecz system nie może ich pozytywnie zweryfikować. Resort edukacji musi zmienić przepisy, bo dane w nowym SIO są niepełne. Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniają użytkownicy SIO i uchroń się przed nimi.

Nowe SIO dopiero za 3 lata

Zbyt duża liczba błędów i negatywnie zweryfikowanych danych uniemożliwia przejście na nowy System Informacji Oświatowej. W latach 2014 - 2016 podział części oświatowej subwencji ogólnej będzie dokonywany nadal na podstawie danych ze „starego SIO”.  „Nowe SIO” ruszy samodzielnie dopiero w 2017 roku.

Zmiany w Karcie Nauczyciela przyjęte przez Radę Ministrów

23 lipca 2013 r. Rada Ministrów zaakceptowała opracowane przez resort edukacji założenia do nowej Karty Nauczyciela. Poznaj 10 najważniejszych obszarów planowanych zmian w Karcie Nauczyciela.

Karta Nauczyciela określi także pensum logopedów

Do poselskiego projektu zmian w Karcie Nauczyciela wprowadzono także 20-godzinne pensum dla logopedów. MEN jednak nadal nie widzi potrzeby, by regulować pensum specjalistów w ustawie i chce, by o wymiarze obowiązkowych godzin decydowały samorządy. Resort edukacji zdaje się nie dostrzegać, że nauczyciele zatrudnieni na pełen etat, za takie samo wynagrodzenie, realizują od 20 do 40 godzi pensum tygodniowo, w zależności od regionu kraju.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli zagrożone

Minister Finansów nalega na ujednolicenie zasad naliczania odpisów na ZFŚS w szkole. Widzi on w tej zmianie oszczędności rzędu 1,1 mld zł. Nie dostrzega jednak, że musiałoby to się wiązać z likwidacją lub ograniczeniem wysokości świadczenia urlopowego dla nauczycieli. Resort edukacji nie zgadza się na zmianę Karty Nauczyciela w tym zakresie.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty