W sejmie trwają pracę nad wprowadzeniem ustawy, która reguluje sytuację prawną osób pozostających w związkach partnerskich. Zawarcie rejestrowanego związku partnerskiego otworzy przed partnerami dostępne dotychczas wyłącznie dla małżonków uprawnienia dotyczące m.in. opieki zdrowotnej, dziedziczenia czy podatków. Zmiany w przepisach obejmą także uprawnienia wynikające z Karty Nauczyciela oraz Kodeksu pracy. Poznaj szczegóły.
Do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia precyzującego sposób wyliczania potrzeb oświatowych dla jednostek samorządu terytorialnego w 2025 r. Projekt określa szczegółowe zasady podziału kwoty 102,6 mld zł, która ma w przyszłym roku trafić do samorządów na pokrycie potrzeb w obszarze oświaty.
Sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli za 2024 r. dokonywane w celu analizy wydatków na ich wynagrodzenia i wypłaty jednorazowego dodatku uzupełniającego będzie sporządzane na nowym formularzu. Zmiana wynika z konieczności uwzględnienia wskaźnika 2,308% zwiększającego kwotę bazową dla nauczycieli początkujących.
Od 1 lutego 2025 r. obowiązywać będzie zmieniona podstawa programowa w zawodzie „opiekun medyczny”. Sprawdź, co zmieni się w podstawie programowej dla wskazanego zawodu.
Obecnie pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Odprawę dla pracownika – Terytorialsa ma zastąpić świadczenie początkowe wypłacane przed wojsko.
Ukazał się projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Przewiduje on, że od września 2025 religia i etyka w szkołach będzie się odbywać w wymiarze 1 godziny oraz że lekcje te będą ulokowane na pierwszej lub ostatniej godzinie zajęć. Czy zmiany dotyczą również przedszkoli?
Rząd przyjął projekt ustawy, który wprowadza rozwiązania dotyczące walki ze skutkami powodzi. Wiele z nich dotyczy oświaty, kształcenia uczniów z terenów powodziowych oraz pomocy finansowej dla tych uczniów. Sprawdzamy, jakie rozwiązania proponuje rząd i kiedy mogą wejść w życie.
Na wzór rozwiązań z lat ubiegłych także w 2024 r. dotacja celowa na wychowanie przedszkolne nie będzie mogła być wydatkowana na dzieci z Ukrainy. Wynika to z finansowania wychowania przedszkolnego tej grupy dzieci z Funduszu Pomocy. Rozporządzenie przewidujące takie wyłączenie ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.
Wdrożenie e-doręczeń w szkołach i placówkach oświatowych ma nastąpić 1 stycznia 2025 r. Jednak do 31 grudnia 2025 r. będzie obowiązywał okres przejściowy, w trakcie którego nadal będzie można stosować dotychczasowe rozwiązania.
Szkoły i placówki oświatowe czeka bardzo ważna zmiana dotycząca płac. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika nie będzie mogło być niższe niż ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Zmianę przewidziano w nowej ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, której projekt opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W tym zakresie ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2026 r.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty