Karta Nauczyciela w sposób szczególny wyróżnia elementy umowy o pracę i aktu mianowania nauczyciela. Najwięcej wątpliwości budzi sposób wskazania w umowie o pracę nauczyciela stanowiska pracy oraz wynagrodzenia. Prawidłowe określenie tych elementów pracy, ograniczy w przyszłości konieczność zmiany warunków pracy nauczycieli.
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na inne stanowisko lub do innej szkoły. W każdym przypadku konieczna jest jednak zgoda nauczyciela. Sprawdź, jak w praktyce wygląda przeniesienie służbowe nauczyciela.
Karta Nauczyciela przewiduje odrębny tryb udzielania urlopu bezpłatnego nauczycielom, których stosunek pracy zostaje nawiązany na podstawie wyboru w określonych jednostkach takich jak kuratorium oświaty, Centralna Komisja Egzaminacyjna czy urzędy administracji rządowej. Poznaj zasady udzielania urlopu bezpłatnego nauczycielom na czas pełnienia funkcji z wyboru.
Karta Nauczyciela przewiduje szczególne rozwiązania dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć, których dalsze zatrudnienie w danej szkole możliwe jest niepełnym wymiarze, nie niższym jednak niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć. Na nauczyciela takiego może być nałożony obowiązek uzupełniania etatu w innej szkole lub też nauczyciel może otrzymać propozycję ograniczenie zatrudnienia. Sprawdź, jakie są warunki stosowania tych rozwiązań.
Zwolnienie z pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania ograniczone jest wyłącznie do szczególnych sytuacji, takich jak likwidacja szkoły i zmiany organizacyjne, jak i długotrwała choroba nauczyciela, uzyskanie negatywnej oceny pracy, utrata zdolności do pracy na stanowisku nauczyciela czy cofnięcie skierowania do nauczania religii. Poznaj szczegółowe zasady zwalniania nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania.
Odprawy wymienione w art. 28 Karty Nauczyciela przysługują wyłącznie nauczycielom zatrudnionym na podstawie mianowania. Nauczyciele, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę, nawet jeżeli utracą zatrudnienie w tych samych okolicznościach, nie są uprawnieni do otrzymania tych odpraw. Poznaj trzy szczególne odprawy dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania.
Komentowany przepis reguluje zasady rozwiazywania umowy o pracę na czas nieokreślony nauczyciela. Przepis ten ma zastosowanie zarówno w szkołach feryjnych, jak i nieferyjnych. Nie stosuje się go tylko w przypadku nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć, którzy są zwalniani z przyczyn, o których mowa w art. 20 Karty Nauczyciela.
Karta Nauczyciela przewiduje odrębny tryb rozwiązania stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć oraz, gdy przyczyną zwalniania nauczycieli jest likwidacja szkoły. Nauczyciele, dla których z przyczyn organizacyjnych brakuje godzin do pełnego etatu, mają możliwość przejścia w stan nieczynny lub gwarantowane do odprawy z tytułu ustania zatrudnienia w szkole. Sprawdź szczegóły.
Nauczyciele prowadzący zajęcia w szkołach i przedszkolach niesamorządowych co do zasady powinni być zatrudnieni na podstawie stosunku pracy. W ich przypadku możliwe jest zawarcie wszystkich rodzajów umów o pracę przewidzianych przepisami prawa pracy, w tym umowy na okres próbny. Nauczyciele ci mogą także realizować zajęcia na podstawie umowy cywilnoprawnej, o ile zostaną im powierzone nie więcej niż 4 godziny zajęć tygodniowo. Poznaj aktualne zasady zatrudniania nauczycieli w przedszkolach i szkołach niesamorządowych.
Karta Nauczyciela w sposób pełny reguluje zasady zatrudniania nauczycieli szkół samorządowych. Określa, kiedy dopuszczalna jest umowa na czas określony nauczyciela i jaki jest limit umów o pracę w szkole. Przewiduje także szczególną formę nawiązania stosunku pracy tj. zatrudnienie nauczyciela na podstawie mianowania. Kompleksowe omówienie zasad zatrudniania nauczycieli wraz z bogatym orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz wzorami dokumentów, rozwieją wątpliwości związane z nawiązywaniem stosunków pracy z nauczycielami.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty