Szkoły mają obowiązek zapewnienia określonej puli godzin nauczycieli specjalistów. Wśród nich znalazło się nowe stanowisko pedagoga specjalnego, które musi być obsadzone w szkołach z odpowiednią liczbą uczniów. Sprawdź, jak spełnić wymogi w zakresie zatrudniania specjalistów.
Karta Nauczyciela określa składniki wynagrodzenia nauczycieli, a także inne świadczenia ze stosunku pracy, do których mogą być oni uprawnieni. Wynagrodzenie nauczycieli składa się ze składników obligatoryjnych i fakultatywnych, co oznacza, że nie każdy nauczyciel ma prawo do wszystkich dodatków, w tym dodatku motywacyjnego. Dużą rolę w zakresie kształtowania poziomu wynagrodzenia nauczycieli ma minister edukacji oraz organ prowadzący szkołę, który uchwala tzw. regulamin wynagradzania nauczycieli. Sprawdź, jak uregulowane są zasady wynagradzania nauczycieli w szkołach samorządowych.
Karta Nauczyciela przewiduje dodatek za warunki pracy nauczyciela, który realizuje zajęcia w warunkach trudnych lub uciążliwych. Zobacz wykaz warunków trudnych i uciążliwych, które uprawniają nauczycieli do dodatku za warunki pracy.
Od 1 września 2019 roku Karta Nauczyciela przewiduje odrębny dodatek funkcyjny dla wychowawcy klasy. Jednocześnie gwarantując jego wysokość na poziomie 300 zł. Sprawdź, kto ma prawo do dodatku dla wychowawcy klasy.
Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć może realizować godziny ponadwymiarowe tj. dodatkowe godziny zajęć. Ponadto, w przypadku konieczności krótkotrwałego zastępstwa nauczyciela nieobecnego pracy, nauczyciel może być zobowiązany do realizacji doraźnych zastępstw. Poznaj zasady przydzielania dodatkowych godzin nauczycielowi.
Karta Nauczyciela w sposób szczegółowy i szczególny określa termin i zasady wypłaty wynagrodzenia nauczycielom. W szczególności przewiduje, że wynagrodzenie zasadnicze wypłacane jest nauczycielom z góry na początku miesiąca, zaś pozostałe składniki wynagrodzenia dopiero na jego koniec.
Niestety czas pracy nauczycieli budzi sporo kontrowersji wśród ekspertów i praktyków. Wiele tu niedomówień i niejasności. Jak sobie z tym poradzić. Warto skorzystać z praktycznych wyjaśnień ekspertów Portalu Oświatowego.
W niektórych szkołach i placówkach oświatowych konieczne jest zapewnienie obsady pedagogicznej przez całą dobę. To zaś rodzi konieczność pracy nauczycieli w porze nocnej.
Tydzień pracy nauczyciela wynosi 5 dni. O ile może zostać skrócony, o tyle jego przedłużenie nie wchodzi w grę. Z drugiej strony praca nauczyciela w dniu wolnym nie jest wykluczona. Więcej na ten temat w artykule.
Organy prowadzące, będące jednostkami samorządu terytorialnego, maja obowiązek corocznie analizować wydatki na wynagrodzenia nauczycieli. W razie nieosiągnięcia średnich wynagrodzeń nauczycieli w danym roku, wypłaca się jednorazowy dodatek uzupełniający. Poznaj zasady ustalania średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli i opracowywania sprawozdania ze średnich wynagrodzeń.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty