Karta Nauczyciela przewiduje dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli, a także tzw. nauczyciela początkującego czyli bez stopnia awansu zawodowego. W nowym systemie awansu obowiązującym od 1 września 2022 r. uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego wiąże się z koniecznością przepracowania odpowiedniego okresu oraz przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego. Karta Nauczyciela przewiduje jednak możliwość uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego z mocy prawa. Poznaj podstawowy podział stopni awansu zawodowego nauczycieli i sprawdź, kto może otrzymać stopień awansu bez odbywania przygotowania do zawodu.
Komentowany przepis określa procedury nadawania nauczycielom kolejnych stopni awansu zawodowego, wymogi dotyczące awansu na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego, a także właściwość organów wydających decyzje w sprawie nadania stopnia awansu zawodowego nauczycielowi (komisje kwalifikacyjne i komisje egzaminacyjne). Poznaj ogólne warunki uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego oraz czas na wydanie decyzji w tej sprawie.
Aby móc złożyć wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego należy najpierw odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela. Okres ten co do zasady trwa 3 lata i 9 miesięcy, ale może zostać skrócony. W czasie przygotowania do zawodu nauczyciel korzysta ze wsparcia mentora. Z kolei nauczyciela mianowany nie musi odbywać ani stażu ani przygotowania do zawodu. Po przepracowaniu odpowiedniego okresu i spełnieniu określonych warunków składa on po prostu wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego. Sprawdź, na jakich warunkach.
O awansie zawodowym nauczycieli dyrektor musi informować w arkuszu organizacyjnym. Sprawdź, jakie dane dotyczące tej kwestii muszą trafić do arkusza.
Jednym z warunków awansu na stopień mianowanego jest uzyskanie pozytywnej opinii po obserwacji zajęć nauczyciela. Opinię przygotowuje specjalnie powołana do tego celu komisja, w skład której wchodzi m.in. mentor. To jednak nie wszystko. Zajęcia nauczyciela są poddawane obserwacji także w drugim roku przygotowania do zawodu.
Jednym z warunków uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego jest uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia przed komisją ds. awansu zawodowego (komisją egzaminacyjną dla nauczyciela mianowanego i komisją egzaminacyjną dla nauczyciela dyplomowanego). W ramach omówienia art. 9g Karty Nauczyciela poznasz aktualny skład komisji ds. awansu zawodowego nauczyciela oraz procedurę przeprowadzenia postępowania awansowego.
Wszelkie czynności podejmowane przez dyrektora szkoły w procedurze nadania stopnia awansu zawodowego nauczycielom podlegają kontroli organu nadzoru pedagogicznego. Poznaj zasady nadzoru nad postępowaniem awansowym nauczycieli oraz skutki wydania decyzji w sprawie nadania stopnia awansu zawodowego z naruszeniem prawa.
Najwyższym stopniem awansu zawodowego nauczycieli jest stopień nauczyciela dyplomowanego. Nauczyciele posiadający ten stopień od co najmniej 10 lat, mogą otrzymać tytuł honorowy profesora oświaty. Muszą jednak legitymować się znaczącym i uznanym dorobkiem zawodowym. Poznaj procedurę nadania tytułu profesora oświaty.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty