19 listopada br. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował kolejną aktualizację wytycznych przeciwepidemicznych dla przedszkoli, w której znalazł się m.in. zapis o zniesieniu zakazu przyprowadzania dzieci do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych, innych form wychowania przedszkolnego oraz żłobków, jeśli w domu przebywa osoba objęta kwarantanną. W liście do GIS mocno sprzeciwia się temu Związek Nauczycielstwa Polskiego i pilnie apeluje o zmianę wytycznych.
Nowe rozporządzenie regulujące zasady działania innych form wychowania przedszkolnego określa warunki tworzenia oraz zasady działania zarówno form publicznych, jak i niepublicznych. W znacznej mierze projekt odzwierciedla dotychczasowy stan prawny, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na kilka nowości. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2017 r.
Dyrektor musi kontrolować proces przygotowania żywności i postępowanie z produktami spożywczymi podawanymi w przedszkolu. Odpowiada on za opracowanie i wdrożenie w placówce wymagać HACCP, GHP i GMP. Przestrzeganie tych wymagań podlega kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Dyrektor musi wyznaczyć osoby odpowiedzialne za udzielenie pierwszej pomocy w przedszkolu. Ich liczba powinna być uzależnione od rodzaju i poziomu występujących w placówce zagrożeń. Dane takich osób powinny być powszechnie znane. Niezależnie jednak od tego wszyscy pracownicy powinni odbyć odpowiednie szkolenie.
Nie można nagrywać kogokolwiek bez jego zgody. Jeśli rodzice przedszkolaka ukryją podsłuch w zabawce dziecka, a nauczyciel go znajdzie może zgłosić sprawę na drogę sądową. Jeśli jednak obawy rodziców były zasadne i nagranie potwierdzi, że dzieci są poniżane jest to dowód przeciwko nauczycielowi, który należy zanieść na policję.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w przedszkolu dyrektor musi pozyskać od rodziców różnego rodzaju zgody i oświadczenia. Bez nich - w razie wypadku czy innego niebezpiecznego zdarzenia - trudno mu będzie udowodnić, że dołożył należytej staranności w opiece nad dziećmi.
Kwestie zasad odbioru dzieci z przedszkola powinny być uregulowane w statucie. Nie ma jednak podstaw prawnych, by ograniczyć możliwość odbioru przedszkolaków z placówki tylko do osób pełnoletnich. To rodzic (bądź prawny opiekun dziecka) decyduje, kto ma odebrać jego dziecko.
Obowiązkiem dyrektora przedszkola i nauczycieli jest sprawowanie opieki nad dziećmi i zapewnienie im bezpieczeństwa w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole. Obowiązek ten powinien być spełniany wobec każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola, w tym dziecka przewlekle chorego. Sprawdź, jakie kroki powinien podjąć dyrektor przedszkola, gdy stan zdrowia dziecka budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa innych dzieci w przedszkolu.
Komitet Ochrony Praw Dziecka zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Przedszkole przyjazne maluchom”. Celem projektu jest szerzenie idei dobrych przedszkoli i wyróżnienie tych, które korzystnie wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny dziecka.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.