dodatki dla nauczycieli

Jakie dodatki dla nauczycieli w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej

Dodatki dla nauczycieli w szkołach rolniczych i innych szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej

Od 1 września 2023 r. obowiązywać będą nowe ramowe plany nauczania w szkołach artystycznych. Wśród zmian warto zwrócić uwagę na wprowadzenie nowej specjalności – teoria muzyki. Sprawdź, co zmieni się w ramowych planach nauczania szkół artystycznych w roku szkolnym 2023/2024.

Szkoły prowadzone przez organy administracji rządowej to w istocie szkoły ministerialne. Należą do nich szkoły:

  • rolnicze,
  • leśne,
  • morskie,
  • żeglugi śródlądowej,
  • rybołówstwa,
  • prowadzone przez MON lub MSWiA (wskazane w załączniku do rozporządzenia MEN z26 marca 2018 r. w sprawie wykazu szkół i placówek, które prowadzą minister właściwy do spraw wewnętrznych i Minister Obrony Narodowej).

Nauczyciele zatrudnieni w szkołach rolniczych i innych ww. mają prawo do takich samych składników wynagrodzenia, jak nauczyciele szkół i placówek samorządowych. Różnice dotyczą jednak wysokości i zasad przyznawania płac – te kwestie reguluje rozporządzenie MEN z 3 kwietnia 2009 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej.

Dodatek za wysługę lat w szkole rolniczej także w czasie nieobecności w pracy

Wysokość dodatku za wysługę lat jest uregulowana w przepisach Karty Nauczyciela, również w przypadku nauczycieli szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez ministrów. W rozporządzeniu wskazano jednak, że dodatek przysługuje za dni:

      • za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie,
      • nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje z tego tytułu zasiłek.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

kto ustala kryteria dodatku motywacyjnego w szkole rolniczej i innej prowadzonej przez organ administracji rządowej

Archiwalny Art. 30 Karty Nauczyciela [Składniki wynagrodzenia nauczycieli oraz inne świadczenia ze stosunku pracy] Praktyczny komentarz

Karta Nauczyciela określa składniki wynagrodzenia nauczycieli, a także inne świadczenia ze stosunku pracy, do których mogą być oni uprawnieni. Wynagrodzenie nauczycieli składa się ze składników obligatoryjnych i fakultatywnych, co oznacza, że nie każdy nauczyciel ma prawo do wszystkich dodatków, w tym dodatku motywacyjnego.  Dużą rolę w zakresie kształtowania poziomu wynagrodzenia nauczycieli ma minister edukacji oraz organ prowadzący szkołę, który uchwala tzw. regulamin wynagradzania nauczycieli. Sprawdź, jak uregulowane są zasady wynagradzania nauczycieli w szkołach samorządowych.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są składniki wynagradzania nauczycieli,
  • które składniki wynagradzania nauczycieli  przysługują każdemu nauczycielowi, które przysługują po spełnieniu określonych warunków, a których przyznanie zależy od uznania dyrektora szkoły,
  • co może uregulować organ prowadzący w uchwale w sprawie wynagradzania nauczycieli,
  • czy organ prowadzący może podwyższyć poziom wynagrodzenia tylko określonej grupie nauczycieli,
  • jakie regulacje nie powinny znajdować się w regulaminie wynagradzania nauczycieli;
  • czy dyrektor szkoły może samodzielnie przyznać podwyżki dla nauczycieli, którzy nie osiągają minimalnego wynagrodzenia za pracę w szkole.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql