Przesunięcie terminu ferii zimowych na okres 4-17 stycznia 2021 r. rodzi pytanie: czy za okres kwarantanny lub izolacji pokrywający się z okresem ferii szkolnych należy wypłacić średnią urlopową czy wynagrodzenie chorobowe? Poznaj odpowiedź.
Zmiana przepisów potwierdziła możliwość wykonywania pracy zdalnej, w tym realizacji zajęć zdalnych, w czasie kwarantanny lub izolacji. Niektórzy nauczyciele przebywający w kwarantannie lub w izolacji, mając tego świadomość, zgłosili gotowość do pracy w czasie przerwy świątecznej. Czy w takim przypadku dyrektor może przydzielić im obowiązki służbowe? Jaki ma to wpływ na wynagrodzenie?
Nie zawsze zakażenie koronawirusem uniemożliwia wykonywanie pracy zdalnej. Pracownik, w tym nauczyciel, może bowiem chorować bezobjawowo. Ewentualnie objawy mogą być mało nasilone. W takich przypadkach przepisy prawa nie stanowią przeszkody dla wykonywania pracy zdalnej. Nie oznacza to jednak, że do takiej pracy pracownik może być zmuszony. Warto też rozważyć, jakie ma to konsekwencje płacowe.
Zdolność do pracy pracowników, którzy powracają do pracy po izolacji domowej, budzi niekiedy wątpliwości dyrektorów. Sprawdź, czy tylko negatywny wynik testu na koronawirusa umożliwia powrót do pracy po izolacji.
Zgodnie z wytycznymi GIS opracowanymi wraz z Ministrem Edukacji Narodowej i Ministrem Zdrowia obowiązkiem dyrektora szkoły i przedszkola jest wyznaczenie miejsca celem ewentualnej izolacji dziecka z objawami mogącymi wskazywać na COVID-19. Powstaje pytanie, jakie miejsce będzie właściwe na taką izolację.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.