Skorzystanie z emerytury stażowej staje się możliwe w dacie określonej w art. 93c Karty Nauczyciela. To, który jest to dzień, zależy od daty urodzenia nauczyciela.
Urlop opiekuńczy to kolejne nowe uprawnienie nauczyciela wprowadzone w nowelizacji Kodeksu pracy i Karty Nauczyciela z dniem 26 kwietnia 2023 r. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego uprawnienia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nauczyciele tak jak pozostali pracownicy szkoły mogą skorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej. W komentarzu wyjaśniamy w szczególności, jakie są warunki skorzystania z tego zwolnienia i jak go udzielić.
Z biegiem lat system emerytur dla nauczycieli traci swoje cechy charakterystyczne. Obecnie nauczyciele mogą korzystać z emerytur powszechnych, ale już nie bez względu na wiek. Alternatywą pozostaje świadczenie kompensacyjne i tzw. emerytura stażowa, a w wyjątkowych przypadkach emerytura pomostowa. Warto także pamiętać o konieczności przyznania nauczycielowi odprawy emerytalno-rentowej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Prezentujemy nowe uprawnienie rodzicielskie nauczyciela, z którego można skorzystać dopiero po upływie okresu, w którym nauczyciel mógł korzystać z urlopu wychowawczego ewentualnie po wcześniejszym wykorzystaniu tego urlopu. Uprawnieniem tym jest dodatkowe obniżenie wymiaru czasu pracy i wymiaru zajęć.
Sprawdź, z jakich uprawnień rodzicielskich mogą skorzystać nauczyciele, zważywszy na specyfikę rozwiązań przewidzianych w Karcie Nauczyciela.
Czasami nawet zakończone postępowanie dyscyplinarne może być ponownie uruchomione. Sprawdź, w jakich przypadkach może dojść do jego wznowienia.
Centralny Rejestr Orzeczeń Dyscyplinarnych pozwala sprawdzić, czy nauczyciel był ukarany karą, która wyklucza zatrudnienie pedagogiczne. Weryfikacja w tym rejestrze jest więc niezwykle ważnym obowiązkiem dyrektora.
Poza zawiadomieniem rzecznika dyscyplinarnego dyrektor może rozważyć zawieszenie nauczyciela, którego dotyczy sprawa dyscyplinarna, w obowiązkach służbowych. Nie zawsze jednak takie zawieszenie będzie uzasadnione. Z drugiej strony czasami może być ono niezbędne.
Gdy jeśli wszystkie możliwe środki ochrony zawiodły i nauczyciel został prawomocnie i ostatecznie ukarany, nie pozostaje nic innego, jak czekać na zatarcie kary. Nie uratuje ona przed bieżącymi konsekwencjami ukarania, ale co do zasady pozwoli „oczyścić papiery”. Sprawdź na czym polega i jakie skutki wywołuje zatarcie kary dyscyplinarnej.
Na postępowanie dyscyplinarne warto spojrzeć także w aspekcie finansowym. Warto wiedzieć, czy generuje ono jakiekolwiek koszty. A może przeciwnie – czy pewne wydatki można sobie z tego tytułu zrekompensować.
Przedawnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej to bardzo ważna kwestia. Jeżeli bowiem do niego dojdzie, to nauczyciel nie poniesie kary, nawet jeżeli jego wina jest ewidentna. Sprawdź, na czym polega przedawnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej i kiedy do niego dojdzie.
Od orzeczenia komisji dyscyplinarnej I instancji można odwołać się do komisji działającej przy MEiN. Z kolei to orzeczenie może być zaskarżone do sądu, mimo że jest prawomocne.
Po zakończeniu rozprawy dyscyplinarnej komisja musi wydać orzeczenie. Jakie konkretnie? Od czego zależy dany rodzaj orzeczenia? Jak wygląda jego ogłoszenie? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Złożenie wniosku przez rzecznika dyscyplinarnego nie jest równoznaczne ze wszczęciem postępowania przez komisję. Może bowiem zostać tu wydane postanowienie odmowne. Sprawdź, jak wyglądają pierwsze kroki w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.