Postępowanie przed komisją dyscyplinarną musi toczyć się na rozprawie. Dowiedz się, jaki jest jej dokładny przebieg.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Od momentu wszczęcia postępowania przed komisją dyscyplinarną nauczyciel ma status obwinionego. Wiążą się z tym pewne uprawnienia – sprawdź, jakie.
Pierwszym etapem ogólnie pojmowanej procedury dyscyplinarnej jest postępowanie wyjaśniające. Prowadzi je rzecznik dyscyplinarny. Sprawdź, jakie obowiązki w toku tego postępowania spoczywają na dyrektorze szkoły.
Rzecznik dyscyplinarny to specyficzny podmiot. W etapie postępowania dyscyplinarnego pełni on rolę organu prowadzącego. Natomiast we właściwym postępowaniu dyscyplinarnym staje się jedną ze stron.
Specyfika odpowiedzialności dyscyplinarnej wynika z tego, że rozstrzyga o niej nie dyrektor, lecz zewnętrzna komisja dyscyplinarna nauczycieli. Warto więc wiedzieć, na jakich zasadach ta komisja funkcjonuje.
Nauczyciele podlegają charakterystycznej dla tej grupy zawodowej odpowiedzialności dyscyplinarnej. Zdobądź najważniejsze informacje dotyczące tego rodzaju odpowiedzialności zawodowej.
Obchodzony 14 października Dzień Nauczyciela oznacza zwolnienie z zajęć. Nie jest jednak dniem wolnym od pracy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.: jak kwalifikować Dzień Edukacji Narodowej w aspekcie czasu pracy nauczyciela.
Urlop zdrowotny jest bardzo popularnym świadczeniem wśród nauczycieli – pozwala bowiem na podreperowanie zdrowia z zachowaniem większej części pensji. Sprawdź, według jakich zasad udzielić urlop zdrowotny.
Charakterystycznym i unikalnym przywilejem nauczyciela jest możliwość korzystania z pomocy zdrowotnej finansowanej przez organ prowadzący. Nie każdy jednak wie, jak to rozwiązanie funkcjonuje. Sprawdź, jak działa pomoc zdrowotna dla nauczycieli.
Nauczycielom przysługują środki finansowe na doskonalenie zawodowe. Kiedy takie dofinansowanie może być przyznane? Na jakich zasadach? Wyjaśnienie znajdziesz w artykule. Dowiesz się także, jak organizować szkolenia branżowe w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe.
W niektórych przypadkach przeniesienie służbowe daje nauczycielowi możliwość przejścia na specjalny urlop bezpłatny. Po jego upływie może zaś dojść do rozwiązania stosunku pracy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób urlop bezpłatny może wiązać się z przeniesieniem służbowym.
Przerwa na karmienie dziecka piersią przysługuje także nauczycielkom. Obowiązują jednak w ich przypadku odrębne reguły korzystania z tej przerwy.
Poza urlopem bezpłatnym nauczyciele mogą korzystać także z urlopów szkoleniowych, a także płatnych urlopów innego rodzaju. Większość tych świadczeń związana jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.
Nauczyciele od lat mogli korzystać ze zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem. Jednak od stosunkowo niedawna przyjęto dla nich odrębne rozwiązania. Sprawdź, na jakich zasadach udzielić nauczycielowi tego zwolnienia.
Kolejnym uprawnieniem nauczyciela jest urlop wychowawczy. W tym zakresie obowiązują jednak pewne ograniczenia, nieco inne niż przewidziane dla pracowników niepedagogicznych. Chodzi tu przede wszystkim o termin zakończenia wspomnianego urlopu. Sprawdź, na jakich zasadach udziela się urlopu wychowawczego nauczycielom.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.