nauczyciel w stanie nieczynnym

Przywrócenie do pracy nauczyciela w stanie nieczynnym
Przejście któregoś z nauczycieli na emeryturę, potrzeba udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia oraz inne okoliczności związane z organizacją pracy szkoły (przedszkola) mogły stworzyć możliwość dalszego zatrudniania nauczyciela, który przeszedł w stan nieczynny. Nie zawsze jednak dyrektor placówki musi przywrócić go do pracy. Sprawdź, co możesz a co musisz zrobić, gdy powstanie możliwość przydzielenia godzin nauczycielowi w stanie nieczynnym. Dowiedz się, kiedy przywrócenie do pracy nauczyciela w stanie nieczynnym jest obowiązkowe.
Okres stanu nieczynnego nauczyciela to okres zatrudnienia bez obowiązku świadczenia pracy
W przypadku częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy lub na wniosek nauczyciela przenosi go w stan nieczynny (art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela). Nauczyciel może złożyć pisemny wniosek o przeniesienie w stan nieczynny w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia stosunku pracy. Z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa.
W okresie stanu nieczynnego nauczyciel nadal pozostaje zatrudniony w danej szkole, jednakże jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatku wiejskiego, do czasu wygaśnięcia stosunku pracy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Czym jest okres stanu nieczynnego nauczyciela?
- Kiedy dyrektor musi przywrócić nauczyciela do pracy?
- Kiedy mimo pojawienia się możliwości zatrudnienia, nie można przywrócić do pracy nauczyciela w stanie nieczynnym?
- Jakie konsekwencje poniesie nauczyciel w stanie nieczynnym, który nie zgodzi się na przywrócenie do pracy?
- Czy po wygaśnięciu stosunku pracy nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny trzeba wypłacić odprawę i ekwiwalent urlopowy?
Archiwalny Przejście w stan nieczynny - komu się opłaca?
Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, którzy otrzymali wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych mają 30 dni na podjęcie decyzji o przejściu w stan nieczynny. Sprawdź, czy warto złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.
Przejście w stan nieczynny alternatywą dla rozwiązania stosunku pracy nauczyciela z przyczyn organizacyjnych
W przypadku częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy lub na wniosek nauczyciela przenosi go w stan nieczynny (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN).Nauczyciel może złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia.
Pobierz wniosek o przeniesienie w stan nieczynny
Oznacza to, że prawo do złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny mają nauczyciele, którzy otrzymali wypowiedzenie z przyczyn organizacyjnych tj. na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, w tym nauczyciele zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- czy nauczyciel zatrudniony na czas określony ma prawo złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny,
- jakie skutki ma złożenie przez nauczyciela wniosku o przeniesienie w stan nieczynny,
- czy nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny może realizować staż,
- kiedy opłaca się złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.