Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Stosunek pracy nauczycieli

Znajdziesz tu orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem nauczycieli. Poznaj rozstrzygnięcia sądu dotyczące nawiązywania stosunku pracy w szkole, zmiany warunków zatrudnienia, kwalifikacji nauczycieli oraz dokomywania zmian kadrowych w szkole i uniknij błędów innych dyrektorów!

Nie każda spółka może być zwolniona z kosztów postępowania sądowego

Zdaniem Sądu Najwyższego: wręczysz wypowiedzenie po 31 maja - płacisz wynagrodzenie przez kolejny rok

Jeżeli dyrektor wręczy nauczycielowi wypowiedzenie po 31 maja i będzie to jedyną wadą wypowiedzenia, wówczas nauczyciel nie zostanie przywrócony do pracy. Niemniej jednak, jak wynika ze stanowiska Sądu Najwyższego, nauczyciel będzie mógł ubiegać się o wynagrodzenie za cały kolejny rok szkolny.

Nawet jeżeli rozwiązanie stosunku pracy następuje z przyczyn niezawinionych przez pracownika, pracodawca ma obowiązek skonsultować zwolnienie ze związkami zawodowymi.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego: kryteria doboru do zwolnienia powinny być zakomunikowane nauczycielowi najpóźniej w momencie wręczenia mu wypowiedzenia

Poinformowanie nauczyciela o przyczynach wypowiedzenia wskazanych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela może okazać się niewystarczające. Sąd Najwyższy wskazuje, że nauczyciel powinien być zapoznany także z zastosowanymi względem niego kryteriami doboru do zwolnienia – najpóźniej w momencie wręczenia mu wypowiedzenia.

SN: Wolne godziny nie zawsze gwarantują powrót do pracy nauczyciela w stanie nieczynnym

O tym, czy nauczyciel przebywający w stanie nieczynnym zostanie przywrócony do pracy, decyduje obiektywna możliwość zagwarantowania mu pełnego etatu, a nie sam fakt, że inny nauczyciel odszedł z pracy.

SN: Nauczyciel musi wybrać: stan nieczynny albo odwołanie od wypowiedzenia

Często nauczyciele składają jednocześnie wniosek o przeniesienie w stan nieczynny oraz odwołanie od wypowiedzenia do sądu pracy. Te dwie czynności pozostają ze sobą w sprzeczności, ponieważ złożenie wniosku o przeniesienie w stan nieczynny czyni wypowiedzenie bezskutecznym. Potwierdza to najnowsza uchwała Sądu Najwyższego.

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania nie jest objęty ochroną przedemerytalną

Przepis art. 39 Kodeksu pracy nie znajduje w ogóle zastosowania do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania. Dotyczy on wyłącznie stosunków pracy zwartych na podstawie umowy o pracę. (Wyrok Sądu Najwyższego z 2 sierpnia 2012 r., II PK 3/12)

SN: Wydanie świadectwa pracy nie zawsze oznacza, że nauczyciel już nie pracuje w szkole

Zatrudnianie nauczycieli na czas określony wbrew przepisom Karty Nauczyciela może skutkować nie tylko uznaniem, że nauczyciel był zatrudniony czas nieokreślony lub na podstawie mianowania, lecz także, że jego stosunek pracy trwa nadal.

Brak informacji o liczbie członków związku zawodowego = brak konsultacji związkowych

Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów rozstrzygnął zagadnienie prawne i orzekł, że nieprzedstawienie przez zakładową organizację związkową informacji, o której mowa w art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych powoduje, że nie są wadliwe czynności podjęte przez pracodawcę bez wymaganego współdziałania z tą organizacją, aż do dnia przedstawienia tej informacji (uchwała 7 sędziów SN z 20 grudnia 2012 r., III PZP 7/12).

Rozporządzenie o komisjach dyscyplinarnych nauczycieli obowiązuje!

„Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego (Dz.U. Nr 15, poz. 64) nie utraciło mocy obowiązującej po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 19, poz. 239 ze zm.).” Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 18 maja 2011 r., III PZP 1/11

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql