opieka nad dzieckiem

Ograniczenie praw rodzicielskich a prawo do informacji w szkole

Ograniczenie praw rodzicielskich a prawo do informacji w szkole

Rodzice wykonują swoje obowiązki wobec dziecka i korzystają ze swoich praw, o ile nie ograniczono lub nie pozbawiono ich praw. Jeśli w szkole zostanie przedstawione orzeczenie sądu dotyczące ograniczenia praw rodzicielskich jednego z rodziców, placówka musi je respektować. Problem w tym, jak prawidłowo odczytywać takie orzeczenia, a w konsekwencji - jak zależne od siebie jest ograniczenie praw rodzicielskich a prawo do informacji w szkole.

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Dlatego może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka (art. 97 i 98 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Gdy małżeństwo zostaje rozwiązane prawomocnym wyrokiem rozwodowym, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców. Tym samym ogranicza władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka.

Ograniczenie praw rodzicielskich a prawo do informacji w szkole: jakie dokumenty

Szkoła może uzyskać informację o sprawowaniu pieczy nad dzieckiem przez jednego rodzica nie tylko ze złożonego przez niego oświadczenia. Potwierdzić ją może także:

  • dokumentacja postępowania rekrutacyjnego przechowywana do końca okresu, w którym uczeń uczęszcza do szkoły, zawierająca m.in. oświadczenia składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (art. 151 ust. 1 i art. 161 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe),
  • dane zawarte w księdze ewidencji i księdze uczniów dokonywane na podstawie dowodów osobistych lub innych dokumentów tożsamości rodziców (§ 7 rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r.),
  • inne dokumenty dostarczane do szkoły, np. orzeczenia i opinie poradni, w których znajduje się informacja o rodzicach (§ 6 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia MEN z 7 września 2017 r.).
dziecko w foteliku do karmienia

5 zasad udzielania dni opieki nad dzieckiem

Zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni mają prawo do zwolnienia od pracy z tytułu wychowywania co najmniej jednego dziecka w wieku do lat 14. Zwolnienie to jest jednak odrębnie uregulowane dla każdej z wymienionych grup. Sprawdź, na jakich zasadach mogą korzystać z tego uprawnienia pracownicy placówki oświatowej. W artykule znajdują się przykłady z praktyki.

Pracownik niepedagogiczny może korzystać z dni opieki na godziny

Pracownikowi niepedagogicznemu wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym (art. 188 Kodeksu pracy).

Jeżeli pracownik złoży wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy w wymiarze godzinowym, to dyrektor szkoły zobowiązany będzie ten wniosek uwzględnić.

Prawo do zwolnienia jest przewidziane nie tylko dla rodziców biologicznych dziecka. Przepis mówi o udzieleniu zwolnienia od pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko do ukończenia przez nie 14 lat.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy ze zwolnienia na opiekę mogą korzystać tylko rodzice?
  • Jaki jest wymiar zwolnienia od pracy dla osoby wychowującej dziecko w wieku do lat 14?
  • Czy wymiar zwolnienia od pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia?
  • Czy ze zwolnienia można skorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 14 lat?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql