Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Inne uprawnienia rodzicielskie pracowników oświaty

Znajdziesz tu porady Ekspertów dotyczące uprawnień pracowników-rodziców. Urlop macierzyński w szkole, dni na opiekę nad dzieckiem, urlop ojcowski i inne uprawnienia zarówno nauczycieli, jak pracowników niepedagogicznych szkoły bez tajemnic.

Dni opieki dla dziadków sprawujących pieczę nad wnukiem

Pytanie: Czy pracownikowi, któremu decyzją sądu powierzono sprawowanie pieczy nad małoletnim wnukiem przysługuje 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem z art. 188 Kodeksu pracy?

Zwolnienia od pracy w ciąży – czy trzeba udokumentować konieczność wykonania badań

Pytanie: Czy udzielając pracownicy w ciąży zwolnienia od pracy w związku z koniecznością wykonania badań pracodawca powinien żądać do wglądu skierowania na badania  lub posiadać takowe w aktach?  

Korzystanie z dni opieki nad dzieckiem przez dyrektora szkoły (przedszkola) – w dniach czy godzinach

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może korzystać ze zwolnienia na dziecko w wieku do lat 14 w wymiarze godzinowym, czy tylko w pełnych dniach?

5804c03f3eb4055acb8314304329fa3f452dba81-xlarge(1)

Uprawnienia pracownika – ojca z tytułu narodzin dziecka

Narodziny dziecka to wyjątkowe wydarzenie. W tym czasie oboje rodzice chcą być razem z nim. Zobacz, jakie uprawnienia ma pracownik – ojciec w związku z narodzinami jego dziecka.

Wykorzystanie urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka po urlopie rodzicielskim

Pytanie: Pracownica powracająca z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego złożyła wniosek o 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka (dziecko urodzone rok temu). Czy mam obowiązek udzielić jej tego zwolnienia? 

Obniżenie wymiaru etatu po urlopie macierzyńskim nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania

Pytanie: Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego nauczycielce zatrudnionej na podstawie mianowania przysługuje możliwość obniżenia pensum do 1/2 na jej wniosek aż do uzyskania przez dziecko 3 roku życia?

Wykorzystanie po 1 dniu opieki przez każdego z rodziców

Pytanie: Czy tzw. dni opieki można podzielić po jednym dniu na obojga rodziców? Czy w takim przypadku pracownik powinien przedstawić zaświadczenie od pracodawcy drugiego rodzica, że z dni opieki nie będzie korzystał? 

Dwie umowy w jednej placówce a prawo do tzw. dni opieki nad dzieckiem

Pytanie: Nauczyciel został dodatkowo zatrudniony na stanowisku niepedagogicznym. Czy ma prawo do dni opieki z jednej umowy czy z obu?

Dodatkowe uprawnienia pracownika wychowującego niepełnosprawne dziecko

Pytanie: Jakie uprawnienia pracownicze przysługują nauczycielowi posiadającemu niepełnosprawne dziecko?

Korzystanie z dni opieki nad dzieckiem przez nauczyciela w przedszkolu niepublicznym

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony w przedszkolu niepublicznym na pełny etat realizuje 5-6 godzin dziennie. Jak należy rozliczać dni opieki nad dzieckiem – godzinowo czy w pełnych dniach?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel