program wychowawczo-profilaktyczny

Jak zmodyfikować program wychowawczo-profilaktyczny w związku z przyjęciem uczniów z Ukrainy

Jak zmodyfikować program wychowawczo-profilaktyczny w związku z przyjęciem uczniów z Ukrainy

W jakim zakresie należy dokonać modyfikacji programu wychowawczo-profilaktycznego ze względu na zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy? Co powinna obejmować taka modyfikacja? Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.

Rozporządzenie MEiN z 21 marca 2022 r.  przewiduje możliwość dokonania zmian w programie wychowawczo-profilaktycznym uchwalonym do realizacji w roku szkolnym 2021/2022. Związane jest to z przyjęciem do szkoły uczniów pochodzenia ukraińskiego.

O potrzebie modyfikacji programu po przyjęciu do szkoły uczniów z Ukrainy decyduje dyrektor szkoły, w porozumieniu z:

  • radą pedagogiczną,
  • radą rodziców

(§ 13 rozporządzenia MEiN z 21 marca 2022 r.).

Opracowaniem modyfikacji powinni zająć się nauczyciele i specjaliści pracujący w szkole pod kierownictwem dyrektora. Należy uwzględnić opinię i zaangażowanie rodziców dzieci polskich i ukraińskich. 

Zadania przed modyfikacją – diagnoza środowiska uczniowskiego

Uchwalanie programu wychowawczo-profilaktycznego, w porozumieniu z radą pedagogiczną, należy do kompetencji rady rodziców. Powinno być poprzedzone diagnozą środowiska uczniowskiego i określeniem jego potrzeb. Podobnie jak w przypadku, kiedy mamy do czynienia z uchwalaniem programu wychowawczo-profilaktycznego, przed jego modyfikacją należy:

  • rozpoznać problemy uczniów z Ukrainy, ich potrzeby wychowawcze i profilaktyczne oraz czynniki ryzyka, które wiążą się z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia zachowań problemowych (bariera językowa, różnice kulturowe, trauma związana z przymusowym przesiedleniem, brak poczucia bezpieczeństwa),
  • sformułować działania wychowawczo-profilaktyczne dostosowane do tych potrzeb,
  • wskazać te obszary w realizowanym w szkole w roku szkolnym 2021/2022 programie, w których konieczne jest wprowadzenie zmian.

Z artykułu dowiesz się:

  • w jakim zakresie zmodyfikować program wychowawczo-profilaktyczny,
  • jak uchwalić zmodyfikowany program,
  • jakie są przykładowe obszary modyfikacji.
Jak przygotować program wychowawczo-profilaktyczny na rok szkolny 2021/2022

Archiwalny Jak przygotować program wychowawczo-profilaktyczny na rok szkolny 2021/2022

Wydaje się, że pomimo podjętych w minionym roku szkolnym działań niwelujących skutki izolacji społecznej, bezpieczeństwo psychiczne i zdrowotne uczniów wciąż ma najwyższy priorytet. Jak zawrzeć te zagadnienia w programie wychowawczo-profilaktycznym na rok szkolny 2023/2024. Przedstawiamy wskazówki do opracowania programu.

Aktualne przepisy dotyczące programu wychowawczo-profilaktycznego

Nadal w myśl art. 26 ustawy Prawo oświatowe:

1) Szkoły oraz placówki realizują program wychowawczo-profilaktyczny obejmujący treści i działania o charakterze:

  • wychowawczym skierowane do uczniów oraz
  • profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców.

2) Program wychowawczo-profilaktyczny opracowuje się na podstawie wyników corocznej diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych.

3) Diagnozę przeprowadza dyrektor szkoły lub placówki albo upoważniony przez niego pracownik szkoły lub placówki.

4) Przepisów ust. 1–3 nie stosuje się do przedszkoli, szkół dla dorosłych, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i policealnych szkół artystycznych.

W przedszkolach nie ma obowiązku opracowywania programu profilaktyczno-wychowawczego. W przypadku przedszkoli treści i działania o charakterze wychowawczo-profilaktycznym zostały ujęte w podstawie programowej wychowania przedszkolnego i nie ma potrzeby formułować ich w odrębnym programie (załącznik nr 1 do rozporządzenia MEN w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego…).

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie obowiązują przepisy dotyczące programu wychowawczo-profilaktycznego
  • jak krok po kroku stworzyć program wychowawczo-profilaktyczny 2023/2024
  • gdzie można szukać dodatkowej wiedzy o tworzeniu programu?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql