Narzędzia:
Od 7 września 2019 r. pracownicy, którzy nie zgadzają się z treścią świadectwa pracy będą mogli złożyć wniosek o jego sprostowanie w terminie 14 dni. W związku z tym ma zmienić się także treść pouczenia zamieszczanego w świadectwie pracy. Sprawdź szczegóły.
Strajk nauczycieli, obowiązek wydawania dodatkowej informacji o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej, nowy wzór świadectwa pracy to wszystko sprawia, że w 2019 r. jest więcej niż zwykle wątpliwości jak wypełnić ten dokument. Sprawdź, jakie informacje i w jaki sposób należy zamieścić w świadectwie, skorzystaj z przykładowych zapisów i dowiedz się komu wraz ze świadectwem pracy należy wydać informację o okresie przechowywania akt osobowych.
7 września 2019 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeku pracy, która m.in. rozszerza odpowiedzialność pracodawców za nieterminowe wydanie świadectwa pracy. Od tego dnia, za spóźnione wydanie tego dokumentu lub jego niewydanie pracodawca może zostać ukarany karą grzywny.
Do 29 lipca 2019 r. pracownicy, którzy zakończyli pracę w okresie od 4 maja do 28 czerwca 2019 r. i otrzymali świadectwo pracy zawierające imiona rodziców, mogą żądać wydania nowego dokumentu.
Od 29 czerwca 2019 r. należy posługiwać się nowym wzorem świadectwa pracy, który nie zawiera już imion rodziców.
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje skrócony do 10 lat okres przechowywania dokumentacji pracowniczej a wraz z nim nowy obowiązek – tj. przekazania informacji o tym okresie wraz ze świadectwem pracy. Sprawdź, do kogo mają zastosowanie te przepisy oraz jaki dokument w sprawie okresu przechowywania akt pracowniczych wręczyć osobie, wobec której okres przechowywania dokumentacji został skrócony złożeniem raportu informacyjnego?
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.