ZFŚS dla emeryta

Prawo do świadczeń z ZFŚS dla emerytów i rencistów, a także pobierających świadczenie kompensacyjne

Prawo do świadczeń z ZFŚS dla emerytów i rencistów, a także pobierających świadczenie kompensacyjne

Z ZFŚS w szkole korzystać mogą także emeryci, renciści i byli nauczyciele pobierający świadczenie kompensacyjne. Niemniej jednak nie każda osoba, która w przeszłości pracowała w danej szkole, może skorzystać w niej z funduszu socjalnego. Istotne jest tu, kto był ostatnim pracodawcą takiej osoby. Znaczenie może mieć także podjęcie zatrudnienia w trakcie emerytury, renty lub świadczenia kompensacyjnego. Warto także wiedzieć, jak naliczać odpisy dla takich osób – od 1 stycznia 2024 r. zmieniają się bowiem w tym zakresie przepisy.

Prawo do funduszu socjalnego – tylko u ostatniego pracodawcy

Charakterystyczne dla zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest to, że mogą z niego korzystać nie tylko czynni pracownicy, ale też:

  • emeryci,
  • renciści,
  • nauczyciele pobierający świadczenie kompensacyjne.

a także członkowie ich rodzin (art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS). Nie chodzi tu jednak o każdego emeryta, rencistę czy pobierającego świadczenie kompensacyjne, który w przeszłości pracował w danym zakładzie pracy. Uprawnienie do korzystania z ZFŚS ma taka osoba, dla której dana szkoła administrująca funduszem była ostatnim pracodawcą przed przejściem na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne (uchwała Sądu Najwyższego z 15 listopada 1999 r. I PZP 56/91).

Przy czym nie przewidziano tu wymogu, by przejście na emeryturę, rentę lub świadczenie musiało nastąpić bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy. Może więc okazać się, że choć ostatnim pracodawcą pracownika była dana szkoła, to na emeryturę przeszedł on kilkanaście lat po rozwiązaniu z nią stosunku pracy. Nawet w takiej sytuacji ma on prawo do korzystania z funduszu socjalnego w tej szkole.

W artykule przeczytasz m.in. o tym:

  • kto ma status emeryta w aspekcie ZFŚS,
  • czy przejście na wcześniejszą emeryturę oznacza utratę prawa do funduszu socjalnego,
  • co w przypadku podjęcia zatrudnienia w trakcie zatrudnienia (przy zawieszeniu – lub nie – emerytury)
  • czy szkoła może ograniczyć emerytom dostęp do niektórych świadczeń z ZFŚS.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql