zwrot wynagrodzenia

Zwrot wynagrodzenia nauczyciela po zawieszeniu w obowiązkach służbowych

Zawieszenie w obowiązkach służbowych – kiedy nauczycielowi należy się zwrot wynagrodzenia

W czasie zawieszenia w obowiązkach służbowych nauczyciel traci dodatki do wynagrodzenia. Może też stracić część wynagrodzenia zasadniczego. Są jednak przypadki, w których szkoła musi zwrócić zatrzymane wynagrodzenie. Obowiązek zwrotu powstaje wtedy z mocy samego prawa. Sprawdź, kiedy i w jakim zakresie należy dokonać zwrotu wynagrodzenia nauczyciela po zawieszeniu w obowiązkach służbowych.

Nauczyciel może być zawieszony w obowiązkach służbowych, jeżeli:

      • wszczęto przeciwko niemu postępowanie karne,
      • złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

W takim przypadku zawieszenie wchodzi w grę, gdy ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole. W sprawach niecierpiących zwłoki nauczyciela można zaś zawiesić jeszcze przed wystąpieniem tych okoliczności.

Z kolei gdy wspomniane postępowanie dotyczy czynu naruszającego prawa lub dobro dziecka, wówczas decyzja o zawieszeniu jest obowiązkowa. Nie dotyczy to jednak przypadku, w którym:

        • we wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego rzecznik dyscyplinarny wnosi o wymierzenie kary dyscyplinarnej nagany z ostrzeżenie,
        • ze względu na powagę i wiarygodność zarzutów niecelowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole.

Dodatkowo w przypadku tymczasowego aresztowania zawieszenie następuje z mocy samego prawa.

Więcej na temat zawieszenia nauczyciela w obowiązkach służbowych przeczytasz tutaj>>

Zawieszenie nauczyciela w pełnieniu obowiązków służbowych skutkuje zmniejszeniem wynagrodzenia

W czasie zawieszenia w obowiązkach służbowych nauczyciel traci dodatki do wynagrodzenia:

          • motywacyjny,
          • funkcyjny,
          • za wysługę lat,
          • za trudne i uciążliwe warunki pracy.

W okresie zawieszenia – co oczywiste – nie jest wypłacane także wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa. Nauczyciel zawieszony w obowiązkach służbowych nadal otrzymuje jednak dodatek wiejski. Dodatek ten nie jest bowiem składnikiem wynagrodzenia.

Poza tym zawieszonemu nauczycielowi można zmniejszyć wynagrodzenie zasadnicze nawet do połowy. Podejmując decyzję w tej kwestii, dyrektor bierze pod uwagę stan rodzinny. Warto jednak zwrócić uwagę także na inną kwestię – a mianowicie ryzyko wystąpienia konieczności zwrotu zatrzymanego wynagrodzenia. W przypadku tymczasowego aresztowania nauczyciela redukcja wynagrodzenia zasadniczego jest natomiast obligatoryjna.

Wynagrodzenie zatrzymuje się począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie w obowiązkach służbowych.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • w jakich przypadkach nauczycielowi zawieszonemu w obowiązkach służbowych należy zwrócić zatrzymane wynagrodzenie (przykłady z życia szkoły),
  • czy zwrot należy się także w przypadku uchylenia zawieszenia,
  • jakie składniki podlegają zwrotowi,
  • jaka jest procedura zwrotu.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql